Facebook Google+ Twitter

Raj na ziemi? To sprawa facetów

- To nie ludzie używają przemocy, ale mężczyźni - krzyczy tytuł artykułu, na który natknąłem się niedawno w austriackim "Die Standard". Jak można przekuć tę niewygodną prawdę na konstruktywne wnioski?

Stereotypowy facet to świnia. / Fot. Jan Piotr ZiółkowskiAutorka tekstu (tu link) - Dagmar Buchta - powołała się na wielu specjalistów, podając bardzo wymowne przykłady z różnych dziedzin nauki i polityki - to wszystko razem daje podstawy by sądzić, że to mężczyźni są w pełni odpowiedzialni za przemoc i niszczenie społecznego ładu. Zamierzam przytoczyć te dowody oraz opatrzyć je w drugiej części tekstu własnym komentarzem.

Chłopy, ach te chłopy! Czym by bez nich był ten świat? – To parafraza słów znanej piosenki, ale spróbujmy pójść tym tropem: co wynika z tego, że płeć męska jest prawdziwą przyczyną przemocy?

Przemoc posiada płeć

To hasło, które - jak twierdzi autorka artykułu - jest równie wyświechtane, co prawdziwe. Okazuje się bowiem, że wcale nie straciły sensu rewelacje, jakich dostarczały nam w latach 70. feministki w swoich pierwszych poważnych badaniach dotyczących patriarchalnego modelu społeczeństwa. Ich ówczesne tezy potwierdzają także dziś naukowcy-mężczyźni: socjolodzy, biolodzy, psycholodzy, pedagodzy, „badacze mężczyzn” (Männerforscher, od trudno przetłumaczalnego "Men's studies") i kryminolodzy.

Przez ostatnie dwadzieścia lat liczba męskich czynów karalnych wzrosła o 300 proc, a liczba tych, dokonanych przez kobiety, zmalała nieznacznie o 1,4 proc. Wykroczenia na tle seksualnym, rabunki lub uprowadzenia, oszustwa, a nawet łamanie przepisów drogowych są zdecydowaną domeną mężczyzn. Dane statystyczne każą przypisywać sprawstwo zaledwie w promilach przypadków – kobietom. W ogólnej liczbie przestępstw i wykroczeń kobiety „zdobyły” w niemieckich rejestrach wynik 11,4 proc. czynów karalnych głównie za sprawą "kobiecych" kradzieży w sklepach, które „podbijają” im kompromitujące dane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

tak tak tak :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadziwia mnie młody wiek autora tekstu. Ja do takich wniosków doszedłem znacznie później. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez wątpienia - 5*.

I pozdrowienia dla kolegi mojej siostry "po fachu". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się podoba. Bardzo.
Janie Piotrze dziękuję. I gratuluję odwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.