Facebook Google+ Twitter

Raj odnaleziony? O powieści "Kobiety bez mężczyzn"

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2011-01-18 16:54

W minionym roku na rynek polski trafiła książka, która w Iranie wywołała nie lada skandal. Nakład powieści rozszedł się w niecałe dwa tygodnie. Wydawnictwo, pod szyldem którego się ukazała zostało zamknięte, wydawca aresztowany, zaś sama autorka za kontrowersyjną treść trafiła do więzienia.


Trzydziestoośmioletnia Munes wciąż jest panną, jednakże ów stan zupełnie jej nie przeszkadza i bez problemów się w nim odnajduje. Natomiast zupełnie nie radzi sobie z kontrolą starszego brata, który uważa, że miejsce porządnej kobiety jest w domu. Munes jest spragniona wiedzy o tym, co w kraju się dzieje, lecz z każdym dniem jest przez brata coraz bardziej od niej odseparowywana. Ostatecznie, gdy już nie może znieść owej izolacji, na cały miesiąc opuszcza dom. Brat z tego powodu usiłuje ją zabić, by nie dopuścić do zszargania dobrego imienia rodziny. Zarrinkohah zaś to młoda prostytutka. Mając świadomość, że pozbawiona jest swojego szarm, próbuje zmyć z siebie hańbę, szorując cały dzień swoje ciało szorstką gąbką w miejskiej łaźni. A to powoduje, że dotkliwie się okalecza. Z kolei pięćdziesięciojednoletnia Farrochlagha, kobieta piękna i wykształcona, jest żoną urzędnika państwowego, którego poślubiła dla pieniędzy i prestiżu. Nie jest szczęśliwa w swoim małżeństwie, nieustannie też wraca myślami do miłości z czasów młodości, jednakże nawet nie rozważa myśli o rozwodzie, bo ten pozbawiłby ją godności i zniszczył jako kobietę. Rezygnuje z własnych pragnień i marzeń, by czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy, bezgranicznie podporządkowując się woli męża.

Losy owych pięciu kobiet stykają się w ogrodzie w Karadż będącym uosobieniem kobiecego raju, schronieniem przed dominacją mężczyzn oraz normami społecznymi tłamszącymi ich pragnienia oraz marzenia. W tym miejscu kobiety będą miały szansę poczuć się wolne, niezależne i szczęśliwe. Tutaj będą mogły realizować się na swój sposób. Tu wreszcie, odseparowane od mężczyzn, będą mogły same o sobie decydować, będą mogły odpowiedzieć sobie na pytania o to, co dalej ze swoim życiem chcą zrobić oraz kim pragną być. Ale czy uda im się dokonać prawdziwej duchowej przemiany? Jak będą się realizować w swoim życiu po takich doświadczeniach? Po tę wiedzę odsyłam już do powieści.
Życie, jakie wiodą bohaterki książki zdeterminowane jest przez ich płeć oraz oczekiwania społeczne. Płeć czyni je zakładniczkami owego szarm, którego muszą bronić, by nie narazić się na posądzenie o brak przyzwoitości. Jak ognia boją się plotek, z tego też powodu odsuwają na bok własne pragnienia i marzenia. Intencją Parsipur było zakwestionowanie utrwalonych stereotypów dotyczących roli kobiety w irańskiej kulturze i zwrócenie uwagi na hipokryzję, tak kobiet, jak i mężczyzn, w realizowaniu tradycyjnych wzorców.

"Kobiety bez mężczyzn" to niezwykle ciekawa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Jest to książka o poszukiwaniu tożsamości, pragnieniu wolności i tęsknocie za prawdziwą miłością. Nadto dostarcza ona czytelnikowi wiedzy na temat sytuacji kobiet w Iranie. A wiedza ta jest w istocie szokująca, jednakże skłania do refleksji nad podjętą przez autorkę problematyką. Interesująca powieść. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Także polecam raz jeszcze obejrzenie filmu "CUL-DE-SAC"Ramin Goudarzi Nejad & Mahshad Torkan, Wielka Brytania 2010,98*digital, fragmenty wywiadu z autorką filmu -Iranką na emigracji znaleźó można na You Tube. W jakiś sposób i film i książka uzupełniają się ze sobą, a losy kobiet Iranek są bardzo podobne! Dla mnie osobiście jest to jeszcze jeden dowód, że kobiety mogą być szczęśliwsze, gdy państwo od religii jest oddzielone! Zaś co do płci; - i mężczyźni i kobiety potrzebują własnej niezależności - jak tlenu do oddychania! Gdy jej nie mają - obumierają jak orchidee na pustyni. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, to bardzo ciekawa książka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szalenie interesująca recenzja, przypuszczałem, ze to musi być ciekawa książka. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.