Facebook Google+ Twitter

Rajcy chcą odnowić historyczne obszary Krakowa

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-10-08 11:45

Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze to wizytówki naszego miasta. Nie może być tak, że spacerujący tam turyści potykają się na dziurach - oburzają się krakowscy radni. Platforma Obywatelska żąda od prezydenta miasta, aby przedstawił harmonogram remontów ulic i placów położonych w tych trzech dzielnicach. Do 2015 r. rajcy chcą gruntownie odnowić historyczne części Krakowa. Platforma proponuje, żeby remonty w centrum zakończyć do 2010, a na Kazimierzu i Starym Podgórzu - do 2015 r.

Teraz rozkopana jest Sienna. W przyszłym roku drogowcy wyremontują m.in. Grodzką. / Fot. JACEK KOZIOŁ

Na początek - ulica Szeroka


- O rewitalizacji Kazimierza mówi się od lat i nic z tego nie wynika - przyznaje Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy I. - Tymczasem w wielu miejscach tej dzielnicy jest po prostu trzeci świat. Według Krzeczkowskiego, na pierwszy ogień powinien pójść pl. Nowy i otaczające go uliczki: Kupa, Izaaka, Estery. - Trzeba też zrobić porządek z ul. Szeroką - podkreśla przewodniczący. -Bezsensownie zlikwidowano tam parking, tymczasem ludzie przyjeżdżają i do knajp, i do hoteli, i na komisariat policji. Ta ulica żyje. Trzeba wymienić tam nawierzchnię, zlikwidować chodniki, uporządkować zieleń i przywrócić możliwość parkowania na środku placu. Z kolei w Podgórzu, zdaniem radnych, najpilniejsza sprawa to remont Rynku Podgórskiego. - To powinien być plac miejski. Podgórze, po Starym Mieście i Kazimierzu, też zaczyna tętnić życiem - podkreśla Łukasz Osmenda (PO). Co poza rynkiem? Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy Podgórze, nie wie, od czego ma zacząć wymieniać. Do tej pory w zabytkowej części prawobrzeżnego Krakowa remontowane były głównie... chodniki. - Na pewno trzeba porządnie zmodernizować ul. Zamoyskiego - to jedna z najważniejszych ulic w Starym Podgórzu - mówi. Urzędnicy miejscy, którzy decydują o podziale pieniędzy na remonty, przyznają, że potrzeby w trzech historycznych dzielnicach są duże. Na razie w najlepszej sytuacji jest Stare Miasto: tam wielkie remontowanie trwa już od siedmiu lat. - Zaczęliśmy od Szewskiej - wspomina Krzeczkowski. Po Szewskiej wyremontowano Główny i Mały Rynek, pl. Mariacki, Wszystkich Świętych i św. Idziego, ul. Floriańską, Bracką i św. Marka, a także część Grodzkiej. - Teraz trzeba przede wszystkim dokończyć Grodzką. To w końcu część Drogi Królewskiej - zapala się przewodniczący Dzielnicy I.

Harmonogram dla Śródmieścia


Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Krakowskiego Zarządu Komunalnego, zapewnia,
że Grodzka zostanie wyremontowana w przyszłym roku. - Mamy już gotowy harmonogram remontów ulic i placów w Starym Mieście - informuje. - Jesteśmy w trakcie remontu ul. Mikołajskiej, Siennej, Senackiej i św. Krzyża. W przyszłym roku KZK planuje dokończyć prace na tych ulicach, a także wyremontować ul. św. Tomasza, Na Gródku i właśnie Grodzką. Trwają także prace nad koncepcją przebudowy pl. Szczepańskiego -ta inwestycja również powinna się zacząć w 2008 r. - Wszystkie pozostałe ulice zostaną odnowione do 2010 r. - informuje Bartlewicz.

Koncepcje dla Kazimierza


Gorzej jest z Kazimierzem i Podgórzem. Jacek Bartlewicz przyznaje, że na razie magistrat nie ma szeroko zakrojonych planów co do remontów w tych dzielnicach. Wiadomo tylko, że w przyszłym roku mają rozpocząć się prace na Rynku Podgórskim. Zostanie tam wymieniona nawierzchnia, uporządkowana zieleń. W planie jest także likwidacja kiosków. W zamian wybudowana zostanie studnia na wzór tej, która zdobiła rynek w XIX stuleciu. Również w przyszłym roku urzędnicy chcą się zainteresować Kazimierzem - narazie jednak zlecą przygotowanie koncepcji przebudowy ul. Szerokiej i pl. Wolnica. Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się remonty.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.