Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27610 miejsce

Rajd rowerowy dla Tybetu ruszy 6 lipca

6 lipca, w urodziny Dalajlamy, rusza „Rajd Rowerowy dla Tybetu”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa stworzona przez Tybetańczyków mieszkających w Polsce. Długość trasy liczy ponad 800 km.

 / Fot. Program Tybetański fundacji Inna Przestrzeń- Nie jestem ani rowerzystą, ani sportowcem. Jestem zwykłym, przeciętnym człowiekiem - mówi Kunchok Sangpo, inicjator rajdu. - Jednak rajd rowerowy dla Tybetu jest doskonałym pomysłem do zwiększenia świadomości na temat sytuacji Tybetu. Rajd, który będzie trwał 21 dni pokazuje walkę, reprezentuje naszą walkę dla wolności Tybetu - podkreśla.

W każdym większym mieście leżącym na trasie między 6 a 27 lipca odbędą się spotkania filmowe, pokazy slajdów oraz wykłady nt. Tybetu. Podczas spotkań Tybetańczycy będą „żywą biblioteką”, z której każda osoba zainteresowana będzie mogła czerpać informacje o Tybecie i jego kulturze, a także o osobistym doświadczeniu związanym z byciem Tybetańczykiem.

Trasa rajdu obejmować będzie miasta takie jak Kraków, Katowice, Gliwice, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz, Starogard Gdański oraz Gdańsk.

- Od 1959 r. Tybet okupowany jest przez chińskie wojska. Od tego czasu również chińskie władze stosują nieludzką przemoc wobec ludności tybetańskiej. Przemoc ta przejawia się w sferze podstawowych praw człowieka, jak również w sferze politycznej, religijnej oraz kulturowej - mówi Kunchok Sangpo. – Przemoc chińskiej władzy staje się coraz brutalniejsza w momencie walki Tybetańczyków o podstawowe prawa człowieka. Więc my, Tybetańczycy, potrzebujemy światowego wsparcia, teraz, w tym momencie, zanim naród Tybetański zostanie całkowicie zmieciony z naszej ziemi, co leży w interesie i planach chińskich władz.[/i]

Kunchok Sangpo jest 26-letnim studentem ekonomii. Na studia przyjechał z Nepalu. W ciągu swojego krótkiego pobytu w Polsce zmobilizował tybetańskich przyjaciół do organizacji happeningów oraz kilku imprez w Warszawie. Po raz pierwszy stara się zorganizować rajd rowerowy dla Tybetu.

Oglądaj galerię zdjęć: Wielki Mały Tybet

- Polska to kraj, który jest przykładem ogromnego ducha i siły woli, której dowody dawał, gdy znajdował się w opresji. Misją rajdu jest zaś uświadamianie, upowszechnienie wśród Polaków wiedzy na temat Tybetu oraz jego sytuacji politycznej oraz uzyskania takiego poparcia dla sprawy Tybetu, jakie tylko jest możliwe. Jestem inicjatorem tego projektu z ramienia Students for a free Tibet Warsaw, ponieważ jestem Tybetańczykiem, pochodzę z kraju, który znajduje się pod chińską okupacją i moją odpowiedzialnością oraz obowiązkiem w tej sytuacji jest reprezentowanie głosu ludzi żyjących w Tybecie - mówi Kunchok.

Rajd rowerowego dla Tybetu wspiera Program Tybetański fundacji Inna Przestrzeń oraz Społeczność Mniejszości Tybetańskiej w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.