Facebook Google+ Twitter

Rajd w hołdzie Polakom poległym na Wschodzie

Na motocyklu przez 16 dni. Na liczniku do 120 km/h. W słońcu czy deszczu. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński to wspaniała przygoda i próba konfrontacji z historią, jaką znamy jedynie z literatury.

Krakowskie Przedmieście w Warszawie, tuż przed rozpoczęciem rajdu, 2007 rok / Fot. Zbigniew Pietras- Motocykl jest twoją kuchnią, sypialnią, spiżarnią, garderobą, a nawet toaletą - mówi jeden z uczestników rajdu, Jerzy Lewiński, dwukrotny jego uczestnik. - Rajd zmierza do miejsc pamięci. Jadą twardziele, jak można sądzić o motocyklistach. Ale ci twardziele przestają nimi być, gdy stają w miejscach mordu. Nie wstydzą się łez - dodaje Lewiński.

Celem Rajdu jest złożenie hołdu Oficerom Wojska Polskiego, polskim policjantom, żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza i polskiej inteligencji, którzy padli ofiarą straszliwej zbrodni komunistycznej - zbrodni bez sądu i kary. Motocykliści spotykają się z mieszkającymi na wschodzie Polakami i miejscową ludnością. Przekazują im upominki, m.in.: polskie książki, zabawki i słodycze. Mieszkańcy witają motocyklistów bardzo życzliwie, w szczególności dzieci. Władze natomiast najczęściej pozostają obojętne. Uczestnicy rajdu chcą propagować prawdę historyczną o poległych rodakach. Odwiedzają groby, o których nikt prawie nie pamięta.

Dary dla wschodnich przyjaciół / Fot. Zbigniew PietrasIdea zorganizowania motocyklowego rajdu zrodziła się w Chicago. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Wiktor Węgrzyn. Na rajdzie pełni on funkcję komandora. Do realizacji pomysłu zachęcał mocno ks. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i pomordowanych na Wschodzie. Pierwszy Rajd Katyński odbył się w 2001 roku. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zostało zalegalizowane w 2003 roku.
- Jest inicjatywą społeczną, dlatego każdy z uczestników sam musi zadbać o fundusze na benzynę i żywność. Otrzymujemy dotacje od Ministerstwa Obrony oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na Wschodzie, ale one w całości są przeznaczane na pochodnie, wieńce, znicze, które składamy na grobach – informuje Węgrzyn.

Msza na wałach w Częstochowie / Fot. Zbigniew PietrasKażdy może wziąć udział w rajdzie. Jego trasa to ponad 6000 tys. km. Nie ma żadnych ograniczeń co do wieku, pochodzenia czy wyznania. Wystarczy mieć sprawny sprzęt, niezbędne wyposażenie, dokumenty wizowe i dobre chęci, by wyruszyć w trasę. Większość uczestników stanowią Polacy, ale są też osoby z Kanady, Stanów czy Austrii. W rajdzie uczestniczyło również kilka kobiet. W zeszłym roku kolumna liczyła pond sto motocykli.

- Atmosfera na trasie jest rewelacyjna, wykazujemy się bardzo dużym poczuciem humoru. Wszyscy jesteśmy kolegami i przyjaciółmi dla siebie. Gdy ktoś jest w kłopocie, to cała kolumna występuje z pomocą – mówi Jerzy Lewiński.
– Stanąć na tej nieludzkiej ziemi to naprawdę niepowtarzalne przeżycie – dodaje.

Kilkoro motocyklistów przejechało wiele kilometrów, by wpisać się w Księgę Guinessa i zawieźć papieżowi dar (w prawym rogu) z okazji Jego urodzin, 2003 rok / Fot. Zbigniew PietrasW organizację Rajdu od początku jego powstania włączyło się stowarzyszenie Rodzina Policyjna. Jej prezes, Hieronim Pakulski, jest wiernym sympatykiem rajdu. Ma 84 lata, wieloletnie, rajdowe doświadczenie i zastanawia się, czy w tym roku nie wybrać się choć na część trasy.
– Kto raz wybierze się na rajd, to, jeśli ma możliwość, co roku stara się dołączyć do motocyklowej eskapady – mówi Pakulski.

W tym roku MMRK odbędzie się w dniach 30.08-14.09.
Uczestnicy wyruszają z Warszawy i przemierzają tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi, m.in. Wilno, Katyń, Moskwę, Kozielsk, Kijów, Beredyczów, Bar, Kamieniec Podolski, Krzemieniec, Lwów, po czym wracają do Warszawy.
Uczestnicy rajdu zgodnie powtarzają, że trudno jest mówić o przeżyciach z rajdu. Trzeba się po prostu wybrać i przeżyć to na własnej skórze.
Wrażenia uczestników i inne, niezbędne dla motocyklistów informacje można znaleźć na stronie MMRK-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) ciekawie o nietypowym wydarzeniu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.