Facebook Google+ Twitter

Rajsków - moje osiedle

Rajsków to moje rodzinne osiedle. Zapraszam na krótką wyprawę po jego uliczkach. Tym artykułem chciałbym rozpocząć całą serię artykulików o kaliskich osiedlach.

Rajsków / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:P9171587.jpgO Rajskowie, jako o wsi, wzmiankowano już w XIII wieku. Wieś ta była osadzona na prawie niemieckim i była usytuowana pomiędzy dwoma rzekami: Prosną i jej dopływem - Swędrnią. Najbardziej okazałym budynkiem wsi był dworek właściciela ziemskiego (przetrwał on zawieruchy wojenne i nie tylko). Wieś ta posiadała własny cmentarz (potwierdzają to znalezione szczątki ludzkie przy robotach zimnych we wschodniej części obecnego osiedla). A jedną z ciekawszych rzeczy jest to, że na łęgach rajskowskich podczas wizyty w Kaliszu odbierał defiladę Józef Piłsudski.

Rajsków dziś

Rajsków obecnie jest jednym z osiedli miasta Kalisza. Osiedle to ma charakter willowy. Rajsków też posiada tereny do rekreacji, np. nad brzegami rzeki Prosny (w planach jest stworzenie plaży miejskiej). Ciesielska, Dolna, Grobla, Kniejowa, Kowalska, Lajkonika, Murarska, Paprotna, Pionierska, Próżna, Przebierańców, Rajskowska, Rybacka, Rzeczna, Saperska, Wał Jagielloński, Wał Matejki to główne ulice tego osiedla. Osiedle Rajsków to jedna z ładniejszych dzielnic Kalisza.

Źródło:
pl.wikipedia.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.