Facebook Google+ Twitter

Rak piersi - badaj się, żeby nie było za późno!

W minionym tygodniu Medyczna Szkoła Policealna w Sanoku zorganizowała jednodniowe szkolenia dla uczennic szkół średnich. Celem akcji jest przybliżenie młodym dziewczynom problemu, jakim jest rak piersi oraz zachęcenie ich do samobadania.

Materiały dydaktyczne pomocne w profilaktyce raka piersi. / Fot. Klaudia TwardaNa podstawie wykładu wygłoszonego przez jednego z nauczycieli oraz przy udziale uczniów i psychologa młode dziewczęta zapoznały się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi raka piersi. Podczas wykładu zostały przedstawione metody badania, które można (należy) stosować. Dzięki samobadaniu rak piersi może zostać wykryty we wczesnym stadium rozwoju, dlatego jest ono tak ważne.

Statystyki

W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych przypadków zachorowań rocznie, a rak piersi po prostu wykrywany jest zbyt późno. Jeśli zmiany (guzy o średnicy poniżej 0,5 cm) wykryte są wcześnie, to jest duża szansa na wyleczenie. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania.

Czynniki ryzyka

Nie wszyscy ludzie w jednakowym stopniu są narażeni na wystąpienie raka, tym bardziej raka piersi. Na tę chorobę wpływają różne czynniki (są to tzw. czynniki ryzyka):
- wiek - najwięcej zachorowań u kobiet występuje pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, a ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem po 35. roku życia.
- otyłość - zwiększa ryzyko nowotworu. U osób z nadwagą trudniejsze jest wykrywanie zmian w piersiach, ponieważ komórki tłuszczowe, które wytwarzają dodatkowe estrogeny zwiększają w ten sposób ekspozycję na te hormony. Poza tym większe ryzyko występuje u kobiet po menopauzie (w ich organizmie zmienia się rozkład tkanki tłuszczowej).
- płeć - rak sutka występuje sto razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
- alkohol - nadmierne spożywanie alkoholu przez długi czas może doprowadzić do zachorowania na raka w wyniku zaburzenia metabolizmu estrogenów w wątrobie.
- aborcja - ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie wyższe u kobiet, które poddały się chociaż jeden raz zabiegowi przerwania ciąży.
- czynniki hormonalne endogeniczne i egzogenne. Te pierwsze to: wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia), wiek pierwszej donoszonej ciąży (ciąża po 30. roku życia) lub później (po 55. roku życia). Drugie: związane z wieloletnim stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
- nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Należałoby też wspomnieć o tym, jak w Polsce medyczna opieka prewencyjna (nie) działa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ważny temat, waeto o nim pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.