Facebook Google+ Twitter

Rak prostaty. Najlepszą metodą walki z nowotworem są badania

Nowotwory silnie dziesiątkują ludzi. Mężczyzn dotyka szczególnie ostro złośliwy rak prostaty. Co roku odnotowuje się kilka tysięcy nowych zachorowań na ten rodzaj choroby. Wczesne jej wykrycie daje rokowania na wyleczenie.

Każdy człowiek w pewnym wieku ma jakąś chorobę. To banalne powiedzenie nie jest pozbawione sensu. Powinno jednak brzmieć ściślej, bo choroby nie unikają także dzieci. A dorosłych atakują najróżniejsze schorzenia, choć najczęściej krążeniowe i związane z sercem oraz różne odmiany raka.

Kobiety najczęściej cierpią na raka piersi i szyjki macicy, a mężczyźni – na raka płuc i prostaty. Trzeba wiedzieć, że nowotwór prostaty bywa dość często złośliwy, a wykryty zbyt późno – grozi śmiercią. Bardzo ważne, aby w związku z tym, mężczyźni po czterdziestce poddawali się regularnym badaniom. Zdaniem lekarzy - badania profilaktyczne są istotnym warunkiem walki z rakiem prostaty.

Drugi zabójca mężczyzn

Według ekspertów, nowotwór złośliwy prostaty to drugi zabójca mężczyzn w Polsce. A najskuteczniejszy sposób walki z nim zapewniają regularne badania profilaktyczne. Niedawno, jak informuje Wirtualna Polska, odbyła się z udziałem ekspertów, polityków i sportowców szlachetna kampania "Prostata na lata".

Były bramkarz, Maciej Szczęsny powiedział, że mężczyźni są nastawieni do życia zadaniowo. I jak mają jakieś zadanie do wykonania - to je wykonują. Ale bywa, że nie zdają sobie sprawy o potrzebie wykonania konkretnych badań. Podkreślił, że wizyty u lekarza i dbałość o zdrowie są "bardzo męskie" - cytuje wp.pl.

Warto pamiętać, że w Polsce każdego roku statystyki medyczne odnotowują około 8 tys. nowych zachorowań na nowotwór stercza i około 4 tys. zgonów z jego powodu. Z najnowszych danych wynika, że zachorowalność na raka prostaty, czyli gruczołu krokowego, stanowi 12,5 proc. wszystkich zachorowań wśród mężczyzn.

W interesie zdrowia mężczyzn

"Każda choroba nowotworowa wykryta wcześnie, to większe szanse na wyleczenie, dlatego nie wstydźmy się wykonywania badań" - apelowała do mężczyzn marszałek Sejmu, z zawodu lekarz, Ewa Kopacz. W interesie zdrowia mężczyzn, rozdawała w Sejmie niebieskie wstążeczki, będące symbolem walki z rakiem stercza.

Jak powiedziała marszałek Sejmu, wśród mężczyzn dominuje świadomość, że "prawdziwym facetem jest się wtedy, gdy się pracuje, nie narzeka i nie płacze, kiedy udaje się zdrowego".

Podkreśliła, że akcją walki z rakiem prostaty "chcemy pokazać, że prawdziwy mężczyzna, to również mężczyzna odpowiedzialny, czyli taki który potrafi korzystać z dobrodziejstw medycyny".

Dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie wyjaśnia, kto i kiedy powinien wykonać badania. Biorąc pod uwagę potrzebę wczesnego wykrywania nowotworów, pani doktor przypomina, że każdy mężczyzna powinien pamiętać o tym, że po skończeniu 40 lat, zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie ktoś miał raka prostaty – należy bezwzględnie udać się na badania.

Jednocześnie zaznaczyła, że nawet "jeżeli nie ma niepokojących objawów", to i tak należy poddać się badaniom, gdyż rak prostaty "we wczesnym stopniu zaawansowania" bardzo często nie daje żadnych objawów.

"Wszystkie wyniki badań"

Doktor Skoneczna przypomniała, że proste badanie "per rectum" trwa chwilę, nie jest może przyjemne, ale jest "bardzo krótkim badaniem" i skutecznym. Według niej, "dodatkowym narzędziem", które pomaga lekarzom zwrócić uwagę na pacjentów, których "szczególnie trzeba objąć opieką", jest badanie krwi pod kątem PSA.

Jednocześnie podkreśliła, że "wszystkie wyniki badań" powinny być interpretowane i opisywane przez specjalistę urologa. Jak powiedziała dr Skoneczna, "wcześnie wykryty nowotwór prostaty, jest całkowicie wyleczalny".

Akcja "Prostata na lata" jest ogólnopolską kampanią edukacyjną, która dotyczy nowotworu prostaty. Jej organizatorem jest Fundacja "Wygrajmy Zdrowie", a partnerami - Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Rzecznikami tegorocznej kampanii prowadzonej w interesie mężczyzn byli aktorzy, sportowcy i politycy, w tym m.in. Ewa kopacz, Maciej Damięcki, Jacek Kawalec, Maciej Szczęsny i Leszek Blanik.

To warto wiedzieć

Rak prostaty (gruczołu krokowego) dość często mylony z przerostem prostaty lub jej zapaleniem, na ogół na początku choroby nie daje objawów, a po pewnym czasie przypomina symptomy zapalenia pęcherza moczowego - podaje rak-prostaty.com.

Medycyna nie zna jeszcze bezpośrednich przyczyny tworzenia się komórek rakowych. Wiadomo jednak o czynnikach sprzyjających zachorowaniu. Na ogół może to być dziedziczność choroby. Istotny jest także wiek mężczyzny. Im starszy mężczyzna, tym większa możliwość wystąpienia choroby. Zdaniem lekarzy średni wiek chorych na raka prostaty to 70 lat.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Temat być może dla panów wstydliwy, ale należy o tym mówić. Wczesne wykrycie raka zawsze zwiększa szanse na wyleczenie. Niestety mimo profilaktyki, którą się rozpowszechnia na choroby nowotworowe umiera, czasem z własnej głupoty za dużo ludzi - smutne :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Moi
  • Moi
  • 15.06.2012 23:20

Najwięcej o problemach z gruczołem krokowym uzyskasz na stronie www.gladiator-olsztyn.pl
Zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.