Facebook Google+ Twitter

Raka leczą tylko do osiemnastki

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-09-22 09:50

Nieżyciowe przepisy w polskiej służbie zdrowia prowadzą do dramatów. Dzieci chore na raka po 18. roku życia nie mogą dokończyć terapii w swoim szpitalu pediatrycznym.

Klaudia Kotala (po prawej), szpitalna przyjaciółka Joli Martynus, za tydzień skończy 18 lat / Fot. Marzena Bugała/Polska Dziennik ZachodniJola Martynus z Raciborza od trzech lat choruje na raka. Zaatakował, gdy miała 15 lat. Potworne bóle najpierw zdiagnozowane jako... efekt zapalenia płuc były spowodowane przez guz. Tydzień temu Jola rozpaczała, bo nie wiedziała, gdzie będzie mogła przyjąć kolejną chemioterapię. Od początku choroby jest pacjentką Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. W maju skończyła 18 lat.

Zgodnie z prawem od trzech miesięcy jest osobą dorosłą i przepisy, które zmieniły się 1 lipca, mówią, że musi kontynuować leczenie w szpitalu dla dorosłych, np. w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Na całym świecie osiemnastolatki leczą się bez przeszkód w szpitalach dziecięcych. Od kontynuacji terapii w tym samym ośrodku zależy w dużym stopniu, czy zakończy się ona sukcesem.

W Polsce chorzy na raka pacjenci w momencie ukończenia 18 lat są wyrzucani z systemu komputerowego i szpital dziecięcy nie uzyska za ich leczenie żadnych pieniędzy. - Rodzice są jednak uparci, piszą do nas prośby o dalsze leczenie, a my wtedy piszemy prośby do NFZ - wyjaśnia dr Jolanta Nowak, dyrektor ds. medycznych Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. - Fundusz prosi o szczegółowe indywidualne uzasadnienia oraz... rokowanie, co do dalszego stanu pacjenta. Korespondencja przeciąga się, a my nie wiemy, czy fundusz łaskawie uwzględni prośby.

Jola z Raciborza nie została bez pomocy. Dostaje już leki w chorzowskim szpitalu i czeka na zgodę NFZ, że ten zapłaci za jej terapię.

Więcej o sytuacji wywołanej nieżyciowymi przepisami na stronach Polska Dziennik Zachodni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.