Facebook Google+ Twitter

Rakieta Antares nie dokończyła misji. Eksplodowała tuż po starcie (wideo)

Rakieta nośna Antares eksplodowała podczas startu. W ten sposób zakończyła się czwarta misja statku towarowego Cygnus. Pojazd prywatnej firmy Orbital Sciences Corporation miał dostarczyć wyposażenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rakieta nośna Antares wynoszącą statek Cygnus Orb-3 eksplodowała podczas startu (28.10.2014). By NASA [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. NASAW 10-12 sekund po rozpoczęciu lotu zaobserwowano imponującą kulę ognia. O godz. 23.22 naszego czasu w ośrodku NASA Wallops Flight Facility w Wirginii odnotowano fiasko zamykające się liczbą ponad 2,300 kilogramów utraconego ładunku Cygnusa (żywność i sprzęt badawczy dla ISS) i wyrwą w kontrakcie wartym 1,9 miliardów dolarów, jaki NASA podpisała z Orbital Sciences; każdy start kosztuje 237 milionów dolarów. Stracono też satelitę Arkyd-3 dla firmy Planetary Resources, która była zainteresowana eksploracją planetoid. Projekt kosztował około 1,5 mln dolarów. Dzisiejsze niepowodzenie przytrafiło się przy trzeciej z ośmiu realizowanych misji OS i piątym locie Antaresa (po raz pierwszy w wersji Antares-130).

Rzecznik NASA opisał eksplozję jako "katastrofalną anomalię". Wstępne oceny i pobieżne ustalenia, jakie poczyniono natychmiast po wypadku, nie donoszą o rannych lub stratach w ludziach. Zaś zniszczone mienie ogranicza się do południowego krańca Wallops Island. Prawdopodobnie bardzo ucierpiał kosmodrom.

Przedstawiciele Orbital Sciences utrzymują, że przygotowania do lotu przebiegały bez problemu. Również warunki atmosferyczne były sprzyjające. Start zaplanowany na poniedziałek został przełożony na dzień następny z uwagi na incydent z małą łodzią, która wpłynęła do ograniczonej strefy wód w pobliżu wyrzutni na kilkanaście minut przed zakończeniem procedury odliczania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.