Facebook Google+ Twitter

Rakieta Pegasus XL wyniosła na orbitę sondę badającą cyklony. Start nastąpił z pokładu samolotu (wideo)

Rakieta Pegasus XL wyniosła 15 grudnia na orbitę sondę CYGNSS. Start był widowiskowy, bo rakieta została wystrzelona spod pokładu samolotu L-1011 Stargazer.

 / Fot. By NASA employee [Public domain], via Wikimedia Commons15 grudnia wystrzelona została rakieta Pegasus XL stworzona przez firmę Orbital ATK. Jej ładunkiem była sonda CYGNSS. Start rakiety nie odbył się na kosmodromie. Podczepiony do odrzutowego samolotu L-1011 Stargazer obiekt, został wypuszczony w powietrzu. Po pięciu sekundach uruchomiły się silniki i rakieta zaczęła unosić się w kosmos. Pegasus poleciał w przestrzeń kosmiczną po raz 43.

Rakieta wyniosła na orbitę sondę CYGNSS (Cyclone Global Navigation Satellite System). Jej zadaniem będą pomiary prędkości wiatrów w obszarach gdzie tworzą się cyklony. Sonda działać będzie w oparciu o system GPS.

CYGNSS to niewielka sonda. Waży niecałe 30 kilogramów, a jej serce stanowi prostopadłościan o wymiarach 51 na 64 na 28 centymetrów. Rozpiętość paneli słonecznych przekraczać będzie długość 1,5 metra.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.