Facebook Google+ Twitter

Rakiety jądrowe w Kalininingradzie albo amerykańska tarcza

Polonijny "Express online", powołując się na francuski dziennik „Le Figaro” podaje, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew jest gotów zrezygnować z rozmieszczenia rakiet uzbrojonych w głowice nuklearne w Obwodzie Kaliningradzkim. Jeśli USA odstąpią od planów tarczy rakietowej w Polsce i Czechach.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (L) i przywódca Libii Muammar Kadafi (P) podczas spotkania w Moskwie. / Fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOVDmitrij Miedwiediew, w wywiadzie udzielonym "Le Figaro" poinformował, że Rosja jest gotowa zrezygnować z rozmieszczenia rakiet uzbrojonych w głowice nuklearne w Obwodzie Kaliningradzkim. Warunkiem jest jednak, że nowy prezydent USA Barack Obama zrezygnuje z planów Georga W. Busha i odstąpi od rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej na terytorium Polski. Zdaniem prezydenta Rosji, napływające zza Atlantyku sygnały pozwalają spodziewać się, że nowa administracja prezydenta Obamy uwzględni propozycje Rosji. Pozwoli to Rosji na podjęcie rozmów na temat bezpieczeństwa międzynarodowego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i z Unią Europejską.

Jak podaje polonijny portal internetowy w Wielkiej Brytanii, Goniec. com, doradcy Obamy przygotowali mu listę około dwustu decyzji poprzednika, które powinien cofnąć. Dotyczą one m. in. polityki klimatycznej, badań nad komórkami macierzystymi i aborcji. Po drugiej stronie toczy się walka z czasem - ludzie prezydenta G.W. Busha intensywnie pracują, aby do ostatniej chwili przygotować i wprowadzić jak najwięcej zmian. W tej sytuacji prawnicy Obamy doradzają mu, aby swoje zmiany wprowadzał nie zwracając uwagi na Kongres. Wiele decyzji będzie prostych do odwrócenia, bo prezydent George W. Bush wydał je mocą swojej własnej "decyzji wykonawczej" (sprawa nie była elementem legislacji) i wystarczy podpisać się pod drugą, dokładnie odwrotną decyzją.

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" poinformował, że Barack Obama nie chce tarczy antyrakietowej. Doradca prezydenta - elekta Denis McDonough, po rozmowie Kaczyński - Obama powiedział, że prezydent - elekt popiera rozmieszczenie systemu, jeśli technologia okaże się użyteczna. Jednakże kilka prób z systemem zakończyło się niepowodzeniem, zaś październikowy raport Instytutu Analiz Obronnych Pentagonu ostrzegł, iż pospieszne rozmieszczenie systemu może zaszkodzić jego jakości i sprawności.

Jak widać, uzasadnione jest wyrażenie nadziei przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, że z Barakiem Obamą uda się Moskwie rozwiązać problemy, których nie było możliwości rozwiązać z prezydentem G. W. Bushem. Ta opinia jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem w kierunku nowego, pokojowego rozwiązywania nabrzmiałych problemów polityki światowej. Oddala też od Polski widmo zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji, jak też ewentualnych ataków terrorystycznych związanych z istnieniem na terenie naszego kraju amerykańskich instalacji wojskowych.

Dzięki pokojowej polityce odprężenia, którą zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej prezydent-elekt Barack Obama, nastąpił pozytywny odzew ze strony najwyższych władz Rosji. Wzrasta więc bezpieczeństwo Polski bez konieczności stacjonowania na naszym terytorium kolejnych bratnich, aczkolwiek obcych wojsk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:29

+) W ogóle, to zrobiło mi się smutno. Byłem jeden raz w "Obwodzie Kaliningradzkim", a z kim bym nie rozmawiał - wszyscy chcieli być "przy Polsce". Ważny tekst i podnoszące na duchu - Wasze wypowiedzi. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co nam tarcza? Po co nam bomby atomowe spadające na nasze miasta? Po co nam ta cała nienormalna walka? Może wreszcie świat wykorzysta szansę , którą stworzył Obama? Nawet przywódcy Rosji to dostrzegają!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można mieć nadzieję, że Kreml dogada się z Obamą. Wtedy będzie O.K.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby Twoje przewidywania "stały się ciałem"!
Eskalacja zbrojeń to zagrożenie dla nas i świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.