Facebook Google+ Twitter

Rakiety Kongsberga nie obronią wybrzeża

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-18 07:24

"Rzeczpospolita" ustaliła, że z powodu kryzysu Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa wycofanie się z umowy z firmą Kongsberg. Rakiety produkowane przez Norwegów mają stanowić główny oręż Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego tworzonego za 420 milionów złotych.

W styczniu MON, mimo wiedzy o rozmiarach koniecznych oszczędności, wypłaciło już Norwegom 130 milionów złotych zaliczki na poczet dostaw, przede wszystkim kierowanych pocisków NSM. Zaplanowana inwestycja jest jedną z największych w armii - dodaje gazeta.

Zdaniem producenta, czterometrowa, manewrująca rakieta naprowadzana unikalną pasywną głowicą, wykorzystującą systemy podczerwieni jest dziś najnowszym pociskiem na rynku i niezwykle trudnym do wykrycia. Może precyzyjnie trafiać w cel odległy o 200 kilometrów.
Rakiety NSM jako oręż wybrali też Amerykanie dla swego myśliwca najnowszej generacji.

"Rzeczpospolita" dodaje, że norweski koncern podjął się wyposażenia polskiej jednostki rakietowej we współpracy z warszawskim Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji oraz firmami Transbit i Jelcz-Komponenty. Do polskich firm w ramach offsetu miały też trafić norweskie technologie i zamówienia wycenione na 350 milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.