Facebook Google+ Twitter

Rakoczy nowym szefem speckomisji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-01 18:12

Stanisław Rakoczy z PSL, na którego głosowała większość członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych, został jej nowym szefem. Poparcia nie uzyskała natomiast kandydatura Zbigniewa Wassermanna z PiS. W geście protestu Wassermann i ustępujący szef speckomisji Jarosław Zieliński z PiS opuścili posiedzenie.

Zdaniem szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, decyzja większości speckomisji jest złamaniem zwyczaju, że jej szefem powinien być przedstawiciel opozycji. Gosiewski uważa, że koalicja chce zmonopolizować działalność służb, podejrzewa nawet, że koalicja próbuje wykorzystywać służby i nie chce o tym informować komisji.

Jeden z członków komisji Konstanty Miodowicz z PO tłumaczył, że przez lata w speckomisji były dwa sposoby wybierania jej szefa i nie zawsze zostawał nim członek opozycyjnej partii. Powiedział, że posłowie nie zgodzili się, żeby po raz drugi z rzędu szefem komisji został przedstawiciel PiS.

Zwyczaj wyboru na szefa speckomisji posła klubu opozycyjnego pojawił się w 2001 roku. W tej kadencji szefem komisji był już Janusz Zemke z Lewicy, a od maja Jarosław Zieliński z PiS.

Na kandydaturę Zbigniewa Wassermana nie godzili się posłowie koalicji. W zmienionym ostatnio regulaminie sejmu umieszczono zapis, że funkcja przewodniczącego speckomisji i zastępcy jest pełniona przez 6 miesięcy.

JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.