Facebook Google+ Twitter

Rakotwórcze e-papierosy? Polscy naukowcy znaleźli dowody szkodliwości elektronicznych papierosów

Naukowcy ze Śląskiej Akademii Medycznej i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego dowiedli, że podgrzane roztwory nikotyny w e-papierosach mają właściwości rakotwórcze.

 / Fot. By Michael Dorausch (Flickr: Electronic Cigarette Smoking) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsPodgrzewanie roztworu nikotyny w niektórych modelach e-papierosów ma na celu zwiększenie jej stężenia. Naukowcy dowiedli, że podgrzanie rozpuszczalników nikotyny, czyli gliceryny i propylenu glikolowego powoduje rozpad do rakotwórczego formaldehydu, acetaldehydu - podaje serwis RMF24.pl.

Badacze sprawdzali jaki wpływ na wdychany roztwór mają zastosowane w e-papierosach rozpuszczalniki, moc baterii itp. Sprawdzono kilkanaście związków. W 8 na 13 próbek potwierdzono obecność substancji rakotwórczych po zwiększeniu mocy baterii z 3,2 W do 4,8 W. Nastąpił nawet 200-krotny wzrost acetylaldehydu i acetonu i formaldehydu w roztworze wdychanym przez palacza.

W jednym przypadku stężenie powyższych substancji było identyczne jak w przypadku tradycyjnego papierosa. W innych było niższe.

Jak zauważa serwis RMF24.pl badania prowadzone przez naukowców ze Śląskiej Akademii Medycznej i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego są ważne dlatego, że po raz pierwszy zwracają uwagę na szkodliwość e-papierosów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No to świetnie, teraz i palacze e-papierosów będą mieli "na co umrzeć". Niech żyje równouprawnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba zachodzi zjawisko Gunna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooooo, niewidzialna ręka zmieniła w tekście literkę "V" na "W", co by było logiczne, tylko, że od kiedy parametry baterii podaje się w Watach [W]?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No jak to nie jest... Jak weźmiesz browar 4,8 V, to przecież jest mocniejszy od 3.2 V.... Łatwiej daje w dekiel...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"po zwiększeniu mocy baterii z 3,2 V do 4,8 V." - nie znam się na medycynie, ale od kiedy moc mierzona jest w Voltach [V]?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.