Facebook Google+ Twitter

Ramadan vs Wolna Amerykanka

Na świecie trwa Ramadan. Święty miesiąc postu dla 1,3 mld wyznawców Allaha zamieszkujących naszą planetę. Nie zawsze jednak wiąże się to z duchowym przeżywaniem tych 30 dni. Dowodem tego jest historia z wyspy Lombok.

Minaret meczetu Al aksa w Georgetown w Malezji. Fot. Piotr Śmieszek / Fot. fot. Piotr Śmieszek30 sierpnia, indonezyjski dziennik stołeczny „Jakarta Globe” podał, iż na wyspie Lombok, jednej z wielu w archipelagu Wysp Sundajskich, w miejscowości wypoczynkowej Kuta, aresztowano 64-letniego Amerykanina.

Obywatel USA wtargnął nad ranem do meczetu i na oczach zebranych tam wiernych, „unieszkodliwił”, aparaturę nagłaśniającą odbywające się w świątyni nabożeństwo. Zakłócił tym samym tradycyjne modły ramadanowe, odprawiane codziennie przed wschodem słońca, w trakcie trwającego obecnie postu.

Dodatkowym elementem przemawiającym na niekorzyść Amerykanina jest fakt, iż wszedł do świątyni w butach, co uznawane jest w islamskim kręgu kulturowym, za czyn bez mała bluźnierczy.

Dziwi jednak taka, a nie inna reakcja „agresora”, zważywszy, że mieszka on na wyspie 15 lat i powinien wiedzieć, iż w czasie świętego miesiąca Ramadan, muzułmanie, (jeszcze) nocą, przed wschodem słońca, modlą się i spożywają wspólnie pierwszy posiłek dnia zwany - Sahur.
Specyfiką tego posiłku, jest ogólne, rytualne i głośne nawoływanie wiernych do pobudki, z Meczet narodowy w Kuala Lumpur. Fot. Piotr Śmieszek / Fot. fot. Piotr Śmieszekminaretów wszystkich meczetów w danej okolicy. Następny posiłek będzie miał miejsce dopiero po zachodzie słońca, po całodniowym ścisłym poście.

Ramadan jako 9 „ruchomy” miesiąc księżycowy, trwa w świecie islamskim już od 3 tygodni i potrwa jeszcze 10 dni. Czym jest Ramadan nie wiedzą nawet niektórzy pobożni muzułmanie, czemu więc z drugiej strony dziwić się "naszemu" Amerykaninowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.