Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15290 miejsce

Ranking najbardziej kiczowatych dewocjonaliów

Kitschmas – to typowy świąteczny kicz (christmas kitsch). To także nazwa plebiscytu co roku przeprowadzanego na stronie ShipOfFools.com, popularnej brytyjskiej witrynie o tematyce chrześcijańskiej.

http://www.shipoffools.com/kitschmas/12_thongs_of_praise.html / Fot. screen ze strony http://www.shipoffools.com/kitschmas/12_thongs_of_praise.htmlStrona ShipOfFools.com (Statek Głupców) została założona przez rysownika z Londynu Simona Jenkinsa oraz dziennikarza i specjalistę od public relations Stephena Goddarda – obaj teolodzy z wykształcenia. Panowie postanowili zamieszczać na niej żarciki związane z religią, opinie na temat kościołów oraz otwierać listy dyskusyjne na tematy dotyczące wiary chrześcijańskiej, stąd też podtytuł witryny „The Magazine of Christian Unrest” (Magazyn Chrześcijańskich Niepokojów).

Śmiech Ostateczny i kościół w trójwymiarze

Ważniejsze projekty ShipOfFools.com to m.in. Laugh Judgment (Śmiech Ostateczny) – czyli konkurs na najzabawniejszy oraz najbardziej obraźliwy dowcip o chrześcijaństwie, jego wyniki ogłaszane są na festiwalu muzyki chrześcijańskiej w Greenbelt; The Mystery Worshipper (Tajemniczy Wierny) – zbiór opinii-ankiet na temat kościołów i kaznodziejów z informacjami, jak przebiegała msza, czy była muzyka, czy kazanie było nudne itp.; witryna ChurchOfFools.com – interaktywny, trójwymiarowy kościół on-line; a także ranking Kitschmas: The 12 Days of Christmas – prezentujący kolekcję rozmaitych pomysłów na prezenty o tematyce chrześcijańskiej.

Kitschmas

Internauci podsyłali redaktorom przez cały rok znalezione na stronach internetowych oferty sprzedaży quasi-dewocjonaliów, które nierzadko przekraczają jednak granice dobrego smaku, a ich funkcjonalność można by kwestionować. Wprawdzie polska produkcja tego typu gadżetów nie posunęła się jeszcze do takiego absurdu jak w innych krajach i przede wszystkim za Oceanem, ale od plastikowych figurek Maryi, drewnianych obrazeczków, bożonarodzeniowych szopek-wycinanek i święcących w ciemnościach krzyży do eksperymentowania z dewocjonaliami całkiem nie daleko...
Na rok 2007 w plebiscycie Kitchmas redaktorzy ShipOfFools.com zamieścili:

I miejsce
 / Fot. http://shipoffools.com/kitschmas/index.htmlPoduszka na igły ze świętym Sebastianem

Święty Sebastian to męczennik rzymski z III wieku, skazany na śmierć za wyznawanie Chrystusa na przywiązanie do drzewa i przeszycie strzałami. Internauta luvanddaisies znalazł współczesne przedstawienie tej historii w postaci... poduszeczki na igły o kształcie pluszowej, miękkiej figurki świętego. Wbite weń szpilki (strzały) oraz przyczepione do kończyn świętego czerwone wstążki (spływająca krew) wyglądają dość makabrycznie. „Gadżet” można komuś sprezentować za 12,95 dol.

II miejsce
Pamięć USB w kształcie figurki Maryi

Kojarzycie takie figurki, w które na Wielkanoc ministranci nalewają wiernym pod kościołem wodę święconą? Niejaki Luis Eslava z Walencji wymyślił pamięć USB o dokładnie takim kształcie „Maria USB”, z napisem na aureoli: „Oh Maria, Keep My Data Safe!”. Pojemność: 512 MB. Po podłączeniu do komputera w figurce zapala się czerwona dioda w okolicy serca Maryi, przy transferowaniu danych dioda miga. Ten designerski gadżet kosztuje ok. 69 euro. Eslava zapewnia na swojej stronie, że figurka ma chronić zgromadzone dane.

III miejsce
Urna-przytulanka

Kiedy po utracie bliskiej nam osoby, poczujemy się samotni i zechcemy się przytulić, możemy uściskać w zamian pluszowy zastępnik skrywający prochy zmarłego. Otóż na zimną i nieco odpychającą urnę z prochami można zakupić pokrowiec w kształcie puchatego misia... z napisem „Hold me” na lewej nodze. Taka urna-przytulanka będzie nas kosztować ok. 95 dol., za dodatkowe 40 dol. możemy mieć misia z aureolą i anielskimi skrzydełkami. Producent nie ma w ofercie różków i widełek.

IV miejsce
Kalendarz z modelkami pozującymi przy trumnie

Większość firm produkuje reklamowe gadżety ze swoim logo: długopisy, kubki, notesy itp. – i zwykle współgrają one z głównym zajęciem albo produktem firmy. Włoska spółka Cofanifunebri zajmująca się produkcją trumien postanowiła wypuścić kalendarz à la nekro-Pirelli – z pięknymi, skąpo odzianymi kobietami, które zmysłowo opierają się o trumnę - dokładniej stoją rozmarzone wsparte o trumnę lub omdlewają na nią.

V miejsce
Gra planszowa „Watykan”

Z wyglądu przypomina stary dobry „Monopol”, ale nie chodzi tu wcale o handel nieruchomościami i bogacenie się. 2 – 6 pionków-kardynałów staje w szranki o miano papieża i przemierza całą planszę aż do konklawe, a w międzyczasie napotyka m.in. takie problemy jak proces przeprowadzania beatyfikacji czy rozwiązywanie spornych kwestii teologicznych.

To tylko 5 pierwszych miejsc rankingu dewocjonaliów, których próżno szukać w polskich sklepach przykościelnych. Pełna wersja tej galerii osobliwych prezentów znajduje się na stronie ShipOfFools.com. Można tam znaleźć również: wodę kolońską o zapachu, jakiego używał papież Pius, kompas zawsze wskazujący na Jerozolimę, foremkę do robienia tostów z odbitym przypieczonym konturem Matki Boskiej, stringi z Maryją czy Biblię-skrytkę na flaszkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Podejrzewam, że niektórych urazić może artykuł, a innych - to, co sprzedają.
Biblia z flaszką w środku... Myślę, że znam kilkoro ateistów, którzy byliby zachwyceni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie znalazłem czas na przeczytanie i oczywiście daję plusa :)

Tylko drobna uwaga: "niedaleko" piszemy łącznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nr 1 faktycznie zasługuje na swoje miejsce- to najgłupsza rzecz, jaką można było wymyślić ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2007 23:43

(+) za odwagę, miejmy nadzieję, że tekst nie trafi do sądu z powodu obrażania uczuć religijnych... ach, te uczucia..

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Fajny tekst :) Uśmiałem się :) Zwłaszcza z urny - przytulanki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście Grzegorzu, fajne majteczki...

(+) za tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Świetny tekst. Łatwo się czyta, a temat jest bardzo, bardzo ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ super temat, mi się najbardziej podoba urna przytulanka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Urna przytulanka rządzi.

A w "Monopol" grywałem swego czasu namiętnie. W "Watykan" też bym zagrał, a co :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.