Facebook Google+ Twitter

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2011. Gdzie są nasi?

Ranking najlepszych uniwersytetów, przygotowywany corocznie przez naukowców z Uniwersytetu Szanghajskiego, kolejny raz ukazuje amerykańską dominację w światowej myśli naukowej. Polscy naukowcy nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia.

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. / Fot. CancreW środowiskach akademickich na całym świecie ranking przygotowywany przez chińskich badaczy jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o prestiżu danej uczelni na arenie międzynarodowej. "To właśnie na podstawie tej listy wyrabiana jest powszechna opinia o stanie szkolnictwa wyższego poszczególnych państw" - mówi profesor Krzysztof Rybiński, cytowany przez "Perspektywy".

Główne kryteria, w oparciu o które tworzona jest tzw. Lista Szanghajska, to między innymi: Liczba pracowników naukowych uhonorowanych Nagrodą Nobla i tzw. Medalami Fieldsa (nagroda przyznawana dla najwybitniejszych naukowców w dziedzinie matematyki), liczba cytowań prac kadry naukowej w obrębie 21 wybranych kategorii w najważniejszych międzynarodowych czasopismach naukowych, a także liczba publikacji w piśmie "Nature and Science".

W rankingu sumującym dokonania kadry naukowej poszczególnych uniwersytetów w roku 2011, na pierwszym miejscu, tak jak w ostatnich latach, znalazł się Uniwersytet Harvarda. Pozostałe miejsca na podium także zajęły uniwersytety amerykańskie: na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Stanforda, a na trzecim najlepsza uczelnia techniczna świat-MIT. Najlepszymi uniwersytetami europejskimi są uczelnie brytyjskie: Cambridge uplasował się na 5. miejscu, a Oxford na 10.

Warto podkreślić absolutną dominację uczelni amerykańskich. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 amerykańskich uniwersytetów, w pierwszej dwudziestce - 17, a w pierwszej setce, aż 53 stanowią uniwersytety amerykańskie. Dla porównania w pierwszej setce ranking uwzględnia: 10 uczelni brytyjskich, 6 niemieckich, 5 japońskich, po 4 kanadyjskie, australijskie i szwajcarskie.

Zestawienie chińskich badaczy uwzględnia także dwa polskie uniwersytety. Niestety jest to jedyna pozytywna informacja dla polskiego szkolnictwa wyższego, bowiem miejsca jakie zajęły polskie placówki, w sposób wyraźny ilustrują przepaść, jaka istnieje między poziomem polskich i europejskich (by nie wspominać już o światowych) uczelni wyższych.

Najwyżej notowany Uniwersytet Jagieloński zajął 325. miejsce, Uniwersytet Warszawski sytuuje się z kolei na miejscu 397. Sprawdźmy, jak polskie uczelnie wypadają na tle naszych sąsiadów. Najlepszy uniwersytet niemiecki jest na 47. miejscu (Uniwersytet Monachijski), rosyjski - 77. (Uniwersytet Moskiewski) czeski - 204. (Uniwersytet Karola w Pradze). Pewnym pocieszeniem może być dla nas fakt, że uniwersytety ze Słowacji, Litwy, Ukrainy i Białorusi pozostają w tyle za UJ i UW.

Z czego wynika słabość polskich uniwersytetów? Eksperci podkreślają, że najbardziej istotnymi problemami, z jakimi boryka się polska nauka, to: niski poziom finansowania badań naukowych z budżetu państwa, słaba znajomość języków obcych, skostniała struktura organizacyjna, utrudniająca awans w hierarchii młodym pracownikom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Eksperci podkreślają, że najbardziej istotnymi problemami, z jakimi boryka się polska nauka, to: niski poziom finansowania badań naukowych z budżetu państwa, słaba znajomość języków obcych, skostniała struktura organizacyjna, utrudniająca awans w hierarchii młodym pracownikom.- niczego tu więcej nie trzeba dodawać, chociaż....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno tez tak uważam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To własnie polscy naukowcy rozsiani po świecie dzielą się swoja wiedzą i podnosza poziom nauczania

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 12.04.2012 22:40

ale za to dzieciaczki wiedzą jak nazywa się hippis na krzyżu,po co im matematyka,żołnierz zna lepiej zafajdaną biblię niż regulamin ,a to dlatego,że polską rządzi kościelno-żydowska hołota.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tylko UJ
  • tylko UJ
  • 12.04.2012 15:03

Królewski Uniwersytet Jagielloński był, jest i będzie nr 1 w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
SicLuceatLux
  • SicLuceatLux
  • 10.04.2012 23:56

To jednak Jagiellonka lepsza. A czemu w Polskim rankingu wygrywa UW? Rząd sobie humor poprawia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poziom edukacji w polsce jest zwyczajnie bardzo niski i tyle. U nas uczy sie rzeczy przestarzalych, nie ma tak naprawde spelizacji i studentom wciska sie do glowy mase 'smieci'. Kto studiowal poza granicami kraju widzial roznice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
  • student
  • 10.04.2012 17:50

Chyba,gdzie są nasze uczelnie?- panie Autorze

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że polscy naukowcy nie maja wiele do powiedzenia, ale ... mogą zbudować swój własny ranking.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.