Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29681 miejsce

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2011. Gdzie są nasi?

Ranking najlepszych uniwersytetów, przygotowywany corocznie przez naukowców z Uniwersytetu Szanghajskiego, kolejny raz ukazuje amerykańską dominację w światowej myśli naukowej. Polscy naukowcy nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia.

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. / Fot. CancreW środowiskach akademickich na całym świecie ranking przygotowywany przez chińskich badaczy jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o prestiżu danej uczelni na arenie międzynarodowej. "To właśnie na podstawie tej listy wyrabiana jest powszechna opinia o stanie szkolnictwa wyższego poszczególnych państw" - mówi profesor Krzysztof Rybiński, cytowany przez "Perspektywy".

Główne kryteria, w oparciu o które tworzona jest tzw. Lista Szanghajska, to między innymi: Liczba pracowników naukowych uhonorowanych Nagrodą Nobla i tzw. Medalami Fieldsa (nagroda przyznawana dla najwybitniejszych naukowców w dziedzinie matematyki), liczba cytowań prac kadry naukowej w obrębie 21 wybranych kategorii w najważniejszych międzynarodowych czasopismach naukowych, a także liczba publikacji w piśmie "Nature and Science".

W rankingu sumującym dokonania kadry naukowej poszczególnych uniwersytetów w roku 2011, na pierwszym miejscu, tak jak w ostatnich latach, znalazł się Uniwersytet Harvarda. Pozostałe miejsca na podium także zajęły uniwersytety amerykańskie: na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Stanforda, a na trzecim najlepsza uczelnia techniczna świat-MIT. Najlepszymi uniwersytetami europejskimi są uczelnie brytyjskie: Cambridge uplasował się na 5. miejscu, a Oxford na 10.

Warto podkreślić absolutną dominację uczelni amerykańskich. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 amerykańskich uniwersytetów, w pierwszej dwudziestce - 17, a w pierwszej setce, aż 53 stanowią uniwersytety amerykańskie. Dla porównania w pierwszej setce ranking uwzględnia: 10 uczelni brytyjskich, 6 niemieckich, 5 japońskich, po 4 kanadyjskie, australijskie i szwajcarskie.

Zestawienie chińskich badaczy uwzględnia także dwa polskie uniwersytety. Niestety jest to jedyna pozytywna informacja dla polskiego szkolnictwa wyższego, bowiem miejsca jakie zajęły polskie placówki, w sposób wyraźny ilustrują przepaść, jaka istnieje między poziomem polskich i europejskich (by nie wspominać już o światowych) uczelni wyższych.

Najwyżej notowany Uniwersytet Jagieloński zajął 325. miejsce, Uniwersytet Warszawski sytuuje się z kolei na miejscu 397. Sprawdźmy, jak polskie uczelnie wypadają na tle naszych sąsiadów. Najlepszy uniwersytet niemiecki jest na 47. miejscu (Uniwersytet Monachijski), rosyjski - 77. (Uniwersytet Moskiewski) czeski - 204. (Uniwersytet Karola w Pradze). Pewnym pocieszeniem może być dla nas fakt, że uniwersytety ze Słowacji, Litwy, Ukrainy i Białorusi pozostają w tyle za UJ i UW.

Z czego wynika słabość polskich uniwersytetów? Eksperci podkreślają, że najbardziej istotnymi problemami, z jakimi boryka się polska nauka, to: niski poziom finansowania badań naukowych z budżetu państwa, słaba znajomość języków obcych, skostniała struktura organizacyjna, utrudniająca awans w hierarchii młodym pracownikom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Eksperci podkreślają, że najbardziej istotnymi problemami, z jakimi boryka się polska nauka, to: niski poziom finansowania badań naukowych z budżetu państwa, słaba znajomość języków obcych, skostniała struktura organizacyjna, utrudniająca awans w hierarchii młodym pracownikom.- niczego tu więcej nie trzeba dodawać, chociaż....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno tez tak uważam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To własnie polscy naukowcy rozsiani po świecie dzielą się swoja wiedzą i podnosza poziom nauczania

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 12.04.2012 22:40

ale za to dzieciaczki wiedzą jak nazywa się hippis na krzyżu,po co im matematyka,żołnierz zna lepiej zafajdaną biblię niż regulamin ,a to dlatego,że polską rządzi kościelno-żydowska hołota.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tylko UJ
  • tylko UJ
  • 12.04.2012 15:03

Królewski Uniwersytet Jagielloński był, jest i będzie nr 1 w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
SicLuceatLux
  • SicLuceatLux
  • 10.04.2012 23:56

To jednak Jagiellonka lepsza. A czemu w Polskim rankingu wygrywa UW? Rząd sobie humor poprawia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poziom edukacji w polsce jest zwyczajnie bardzo niski i tyle. U nas uczy sie rzeczy przestarzalych, nie ma tak naprawde spelizacji i studentom wciska sie do glowy mase 'smieci'. Kto studiowal poza granicami kraju widzial roznice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
  • student
  • 10.04.2012 17:50

Chyba,gdzie są nasze uczelnie?- panie Autorze

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że polscy naukowcy nie maja wiele do powiedzenia, ale ... mogą zbudować swój własny ranking.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.