Facebook Google+ Twitter

Ranking ofert internetu na linii TP

Netia, Orange, Dialog i Sferia to najtańsi operatorzy świadczący usługę dostępu do internetu na linii TP, wynika z marcowego raportu portalu konsumenckiego Verivox.pl.

Z danych zebranych przez Verivox.pl wynika, że za 50 zł miesięcznie możemy korzystać z łącza o prędkości do 1 Mbps. Warunkiem jest jednak posiadanie umowy na 24 lub 36 miesięcy. Najmniej zapłacimy za usługę 512 kbps na 36 miesięcy – tylko 39,56 zł/m-c. Ta sama prędkość z umową na 24 miesiące podniesie nasz średni rachunek miesięczny o 5,27 zł.
Zestawienie średnich kosztów miesięcznych najtańszych ofert dostępu do internetu w technologii BSA dla najpopularniejszych prędkości i okresów umów. / Fot. Agata Szpak
Okazuje się, że w tym przedziale cenowym usługa, z jakiej ostatecznie skorzystamy będzie zależeć od tego, na jak długi okres czasu jesteśmy gotowi się związać z operatorem. Usługa 1 Mbps z umową na 36 miesięcy kosztuje 49,03 zł/m-c, podczas gdy kwota 105,73 zł za 512 kbps z umową na czas nieokreślony nie mieści się w naszym przedziale cenowym.

Wydając 75 zł miesięcznie, możemy korzystać z prędkości 1 Mbps z dowolną umową okresową, a nawet 2 Mbps (umowa na 2 lub 3 lata). Zauważmy, że wybierając łącze 1 Mbps, przy umowie na dwa lata zapłacimy miesięcznie 1,05 zł mniej niż za dwukrotnie wolniejszy internet z umową na rok. Podobnie, niewielka różnica jest między internetem 1 Mbps na 18 miesięcy i 2 Mbps na 36 miesięcy. W tym wypadku wybór opcji 2 Mbps wyniesie 1,28 zł taniej – zyskamy dwukrotnie wyższą prędkość transferu w zamian za dwukrotnie dłuższy okres zobowiązania.

Za 100 zł miesięcznie możemy skorzystać z dowolnej opcji prędkości. 6 Mbps jest dostępne wyłącznie z umową na 24 lub 36 miesięcy. Do usługi z krótszym okresem zobowiązania musimy dopłacić co najmniej 12 złotych.
Verivox.pl - Ranking najtańszych ofert dostępu do internetu na linii TP (marzec 2009). / Fot. Agata Szpak
Osoby zainteresowane umową na czas nieokreślony muszą się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami usługi. 1 Mbps to jedyna opcja prędkości, na jaką możemy sobie pozwolić do kwoty 100 zł/m-c. Zupełnie nieopłacalna natomiast jest opcja 512 kbps, za którą zapłacimy o 1,06 zł więcej niż za pasmo 2 Mbps.

W wypadku wyższych opcji prędkości warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice w cenie łącza między umowami na dwa lata oraz na trzy lata. Miesięczne ulgi za podpisanie dłuższej umowy są tutaj zbyt małe (0,59 zł dla 1 Mbps; 0,24 zł dla 2 Mbps), aby skutecznie zachęcać do zakupu ofert na 36 miesięcy.

Równie ciekawie wypada relacja cenowa między ofertami na czas nieokreślony i tymi na 2 lub 3 lata. Przejście z usługi 1 Mbps (czas nieokreślony) na 6 Mbps (36 miesięcy) będzie nas kosztowało tylko 0,14 zł, podczas gdy przejście z 512 kbps (czas nieokreślony) na 6 Mbps (24 miesiące) pozwoli nam zaoszczędzić 5,89 zł/m-c.

Przeczytaj pełną treść raportu Verivox.pl "Szybki i tani internet na linii TP - marzec 2009".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ja korzystam z Orange Freedom i mogę to tylko pochwalić - jak się coś dzieje to szybko reagują i nie ma zwieszek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to widać że ceny idą w dół, teraz tylko kogo wybrać???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.