Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6151 miejsce

Ranny ptaszek czy nocny marek? Co mówią o Tobie geny?

Każdy z nas ma swoje ulubione pory chodzenia spać i wstawania. Do tej pory uważano, że to kwestia ilości światła i osobistych preferencji. Okazuje się, że nie tylko.

 / Fot. CC0 Public DomainNaukowcy z uniwersytetu w Leicester postanowili zbadać wpływ genów na rozkład czasu snu i czuwania - informuje serwis iflscience.com. Za obiekty doświadczalne posłużyły im muszki owocówki - doskonałe organizmy modelowe, które w dodatku mają zbliżony cykl dobowy do człowieka. Jak się okazało nasz sposób reakcji na światło i ciemność zapisany jest w genach.

Co to oznacza? Każdy z nas ma niejako trwale zapisany optymalny rytm dobowy, którego powinien się trzymać. To czy jesteśmy "skowronkiem" czy "sową", zależy od genów, jakie otrzymujemy po rodzicach. Jest to o tyle istotne, że w dzisiejszym świecie rzadko możemy pozwolić sobie na luksus spania w czasie wybranym przez nas samych, co może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli śpi zbyt mało lub wcale, pojawiają się takie objawy jak osłabienie, trudności z koncentracją i kontrolowaniem emocji, rozdrażnienie, a nawet halucynacje.

Czytaj także: Biuro identyczne jak USS Enterprise? Chiński miliarder spełnił swoje marzenie


Badania mogą przyczynić się do wprowadzenia zmian z trybie życia. Wskazują na to, że brak dopasowania do osobistego rytmu skutkuje nie tylko problemami zdrowotnymi ale także mniejszą wydajnością w pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.