Facebook Google+ Twitter

Raport: Amerykanie zainwestowali w Polsce ponad 20 mld dolarów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-17 12:39

Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce już ponad 20 miliardów dolarów - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i firmy doradczej KPMG. W tym roku mija dwadzieścia lat, od kiedy Amerykanie zaczęli na wielką skalę inwestować w Polsce.

Inwestycje firm amerykańskich odegrały niezwykle istotną rolę w procesie transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 roku i wpływają na kształt polskiej gospodarki także w XXI wieku.

W Polsce działa obecnie ponad 750 firm z bezpośrednim udziałem kapitału amerykańskiego. Oprócz nich istnieje duża grupa firm, w których kapitał amerykański ma udział pośredni. Amerykańska Izba Handlowa szacuje, że liczba miejsc pracy we wszystkich firmach amerykańskich w Polsce przekracza 180 tysięcy osób. Co najmniej drugie tyle miejsc pracy powstało w firmach kooperujących. Łącznie ponad 360 tysięcy osób jest zatrudnionych dzięki inwestycjom amerykańskim.

Raport „20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce" powstał na podstawie analizy danych dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych, publikowanych między innymi przez Narodowy Bank Polski, oraz badania ankietowego przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2009 roku wśród 95 firm amerykańskich działających w Polsce.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce powstała w 1990 roku z inicjatywy amerykańskich przedsiębiorców. Jej celem jest między innymi wspieranie polsko-amerykańskiej współpracy handlowej, propagowanie wiedzy o możliwościach inwestycyjnych w Polsce, pomoc w budowaniu otwartych i przejrzystych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.