Facebook Google+ Twitter

Raport Banku Światowego: polska gospodarka zwolni

W środę został przedstawiony raport Banku Światowego - EU10 Regular Economic Report. Prognozy w stosunku do Polski, w porównaniu do poprzedniego raportu, nie napawają zbytnim optymizmem.

 / Fot. World Economic Forum from Cologny, Switzerland/CC BY-SA 2.0W raporcie przeczytamy, że wzrost gospodarczy Polski prognozowany jest na 4,0 proc. w 2011 r. i spowolni do 2,9 proc. w 2012 r. W kwietniowym raporcie Bank Światowy, zrzeszający 187 krajów członkowskich, prognozował wzrost gospodarczy naszego kraju ma poziomie: 4,0 proc. i 4,2 proc.

"Wzrost w grupie Krajów EU10 (Bułgaria, Republika Czeska, Węgry, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia) spowolni z 3,0 proc. w 2011 r. do 2,1 proc. w 2012 r. Pomimo, że Bank Światowy prognozuje spowolnienie Polski, starszy ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej - Kaspar Richter, w wywiadzie dla IAR - polskieradio.pl zwraca uwagę, że "Polska nadal rozwija się szybciej niż większość innych krajów UE dzięki silnemu popytowi krajowemu i konkurencyjnym przedsiębiorstwom".

W obliczu prognoz gospodarczych dla Polski, którymi jesteśmy wręcz "bombardowani" w ostatnich tygodniach, ciemne chmury nadciągają nad prognozy wzrostu gospodarczego Polski na 2012 rok. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów na czele z Jackiem Rostowskim poinformowało, że przygotowuje trzy scenariusze zakładające wzrost PKB o 3,2 proc., 2,5 proc. lub "wariant recesyjny" - spadek o 1,0 proc. Niższe tempo wzrostu PKB oznacza mniejsze wpływy podatkowe do budżetu. Przy ich spadku zarówno deficyt budżetowy jak i dług publiczny, znów by wzrosły. "W wariancie umiarkowanego spowolnienia będą się opierały na zwiększaniu dochodów niepodatkowych, w wariancie pośrednim będziemy potrzebowali 9 mld zł dodatkowych dochodów, w wariancie recesyjnym - nie wyobrażam sobie byśmy mogli uniknąć podwyżek podatkowych" - powiedział Jacek Rostowski, cytowany przez m.wyborcza.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak przyglądam się tym procentom, to tak sobie myślę - jak dobrze ma ten nasz minister finansów. Jak ma być u niego w kraju, to on sobie poczyta w raporcie Banku Światowego...
Jeszcze bidul ma z tym dylemat, bo przygotowane dane własne... nijak nie pasuję do prognoz fachowców z Banku Światowego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.