Facebook Google+ Twitter

Raport: Bezrobotni chcą wrócić do pracy, ale nie umieją jej szukać

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-19 16:35

Niezarejestrowani bezrobotni powinni być indywidualnie przygotowywani do powrotu na rynek pracy. Jeżeli nie otrzymają indywidulanej pomocy, mają niewielkie szanse na znalezienie legalnego zatrudnienia.

Takie są wnioski raportu przygotowanego przez instytut badawczy Homo-Homini na zlecenie mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Badania wykazały, że 80 procent ankietowanych chciałoby wrócić do pracy, ale prawie 7 na 10 z nich nie podjęło żadnych starań w tym kierunku.

Większość badanych uważa, że ma małe szanse na otrzymanie leglanego zatrudnienia. 9-u na dziesięcu respondentów nie widzi nic złego w pracy "na czarno". Tylko co 10 ankietowany uważa, że jest to złe - z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego i przyszłych świadczeń emerytalnych.

Autorzy raportu wskazują, że im dłużej osoby badane pozostawały bezrobotne, tym mniejszą miały motywację do szukania zatrudnienia. Największym problemem okazywał sie brak wiary we własne możliwości, poczucie bezsilności, ale też brak podstawowych umiejętności szukania pracy.

Jak wykazały badania - nawet młodzi bezrobotni przy próbach znalezienia pracy nie korzystali z internetu. Wielu responedntów nie miało też podstawowych umiejętności przedstawienia swojej oferty przyszłemu pracodawcy. Znaczna część ankietowanych, dłgotrwale bezrobotnych, nie była w stanie napisać podania o pracę, życiorysu, ani wypełnić innych potrzebnych dokumentów.

Według autorów raportu - osoby niezarejestrowane jako bezrobotni w urzędach pracy mają szansę na znalezienie legalnego zatrudnienia, tylko wtedy, gdy otrzymają indywidualną pomoc. Należałoby zachęcać ich do udziału w kursach aktywizacyjnych i wykształcić podstawowe umiejętności, takie jak napisanie podania o pracę czy życiorysu. Zdaniem autorów raportu ważne jest także budowanie wiary we własne siły, oraz uczenie pracy w zespole i organizowania swojego czasu.

Ankiety zostały przeprowadzone wśród ponad 3 tysięcy niezarejestrowanych bezrobotnych z 32 powiatów województwa mazowieckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.