Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32405 miejsce

Raport dla rodziców pierwszoklasistów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-01 12:21

"Dekalog pierwszoklasisty" to dokument będący zbiorem najważniejszych zasad kierowanych do rodziców uczniów klas pierwszych. W pracach udział również wzięli użytkownicy forów oraz blogerzy. W sumie prawie 600 osób.

Szkoła Stabilo, projekt koordynowany przez ekspertów z zakresu ergonomii, psychologii
i socjologii został zakończony sporządzeniem raportu pt. Dekalog Pierwszoklasisty. Powstały dokument jest zbiorem najważniejszych zasad kierowanych do rodziców uczniów klas pierwszych. W pracach udział również wzięli użytkownicy forów oraz blogerzy. W sumie prawie 600 osób.

Zdjęcie jest własnością Grupy Adweb / Fot. AdwebDekalog Pierwszoklasisty będący zwieńczeniem trwającego półtora miesiąca projektu Szkoła Stabilo (link) jest kierowany przede wszystkim do rodziców dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Pierwsze dni szkoły to nie lada wyzwanie dla każdego dziecka. Stres związany ze zmianą otoczenia, konieczność przystosowania się do nowego środowiska oraz towarzyszące temu nowe obowiązki mogą niekorzystnie odbić się na psychice małego człowieka.

Wiedząc o tym, eksperci zgromadzeni przez STABILO stworzyli projekt wsparcia rodziców, aby ci ostatni wiedzieli jak pomóc dziecku w tych emocjonujących i trudnych dniach. Korzystając z wiedzy profesor Ewy Górskiej, psycholog Joanny Matanowskiej oraz socjologa Jarosława Guca, Internauci mogli zadawać pytania na temat ergonomii, leworęczności, nieśmiałości, problemów z nauką oraz innych spraw związanych ze szkolnym życiem. Wykorzystując nowoczesne narzędzia komunikacji, biorąc udział w czatach, prowadząc eksperckie wątki na forach i uczestnicząc w wywiadach, specjaliści STABILO doradzali, komentowali i pomagali opiekunom w pracy z dziećmi.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się udostępnione bezpłatnie na stronie www.szkolastabilo.pl materiały dydaktyczne dla nauczycieli i rodziców: poradnik podstaw pisania z ćwiczeniami, porady dla rodziców dzieci uczących się pisać, konspekty dydaktyczne Kultura pisania, pisanie w kulturze, poradnik dla nauczycieli klas 1-3 oraz Książeczka Stabilo. Ta ostatnia pozycja polecana jest szczególnie samym dzieciom, ponieważ zawiera barwne ćwiczenia usprawniające naukę pisania. Wszystkie materiały posiadają pozytywną opinię środowiska pedagogicznego, a także m.in. doktora Christiana Marquarta, eksperta w dziedzinie sensomotoryki.

Bardzo ważnym elementem projektu były rozmowy z Internautami, ich własne przemyślenia, spostrzeżenia, rady oraz przestrogi dla innych rodziców. Na forum Parenting.pl powstał wątek Dekalog Pierwszoklasisty
zainicjowany przez ekspertów STABILO, stworzony przez rodziców i nauczycieli. To właśnie oni na forum Parenting.pl wymieniali uwagi na temat pierwszych dni w szkole. Rodzice mówili o dzieciach, nauczyciele o tym, jak odbierają działania rodziców. Z rozmów powstał zbiór 21 zasad, na podstawie których powstał Dekalog Pierwszoklasisty. Zasady te zapamiętane i wykorzystywane na co dzień ułatwią wprowadzenie dziecka do szkoły. Punkty są odpowiedzią na najczęściej stawiane przez rodziców pytania. Stworzone przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym oraz rodzicielskim, pokazują, na co szczególnie rodzice powinni zwracać uwagę.

Dekalog Pierwszoklasisty
1. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie.
2. Zawsze bądźcie wyrozumiali i cierpliwi dla swojego dziecka, miejcie czas na rozmowę,
nie bagatelizujcie jego problemów.
3. Wdrażajcie swoje dziecko w samodzielność, nie odrabiajcie za nie zadań, lecz kontrolujcie czy je robi.
4. Wyjaśnijcie dziecku, że nauczyciel to też przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać
i od której może uzyskać pomoc.
5. Nauczcie dziecko sumienności, ale nie wymagajcie by żyło tylko szkołą, nie wywierajcie na nie presji, nie straszcie go niepotrzebnie. Szkoła powinna być również przygodą i dobrą zabawą.
6. Zadbajcie o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka, ergonomia i przytulność miejsca
do nauki to również jeden z motywatorów do pracy.
7. Dziecko ma jedno zdrowie! Zwracajcie uwagę na dobre odżywianie dziecka i wagę tornistra. Dbajcie o ergonomiczne przybory do pisania oraz o kondycję fizyczną dziecka.
8. Kupujcie sprawdzone produkty szkolne. Markowe znaczy trwalsze, zadbajcie, by wyprawka szkolna była odpowiednio dobrana i ergonomiczna.
9. Nagradzajcie dzieci w granicach rozsądku. Bardzo często dobre słowo, pochwała
są najlepszą nagrodą dla dziecka.
10. Zapewnijcie bezpieczną podróż do i ze szkoły. Plecak bądź ubranie z odblaskami. Sprawdźcie czy po drodze nie znajdują się niebezpieczne miejsca, które dziecko może ominąć lub zachować w nich szczególną ostrożność.

Działania Szkoły Stabilo w zakresie edukowania opiekunów dzieci, poszerzyły horyzonty Internautów i wsparły realizowaną od lat kampanię Leworecznosc.pl, która promuje ergonomiczne przybory do pisania wśród osób leworęcznych. Dekalog Pierwszoklasisty jest pierwszym tego typu raportem podsumowującym, w skondensowanej wersji, faktyczne rozwiązania dla rodziców uczniów klas pierwszych. Jest to również jedyny wypracowany w dialogu Ekspertów i Rodziców tego typu dokument przedstawiający poglądy Internautów w tym temacie.

Urszula Niemiec
http://www.female.pl/artykul/7638/-Raport-dla-rodzic%C3%B3w-pierwszoklasist%C3%B3w.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

> 4. Wyjaśnijcie dziecku, że nauczyciel to też przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać
i od której może uzyskać pomoc.

A mnie sie wydawalo ze na przyjazn to sobie trzeba zasluzyc...

> 7. Dziecko ma jedno zdrowie! Zwracajcie uwagę na dobre odżywianie dziecka i wagę tornistra.

A gdzie te obiecane szafki dla dzieci co by te tornistry byly lzesze???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.