Facebook Google+ Twitter

Raport: jak na W24 pisaliśmy o cmentarzach w Polsce

Wielu autorów pisało przez ostatni miesiąc o cmentarzach. Opisywaliśmy jak są zaniedbane, zapomniane, dewastowane, ale też jak są zadbane, sprzątane, o niepowtarzalnym klimacie pewnych miejsc... Pora na podsumowanie.

Chciałbym podziękować wszystkim autorom, współtwórcom serwisu Wiadomości24, którzy podjęli zaproponowany jeszcze we wrześniu temat "Zaniedbany cmentarz w Twojej miejscowości". Wasz odzew przeszedł moje naśmielsze oczekiwania. Akcja pisania o zaniedbanych cmentarzach pokazała, że autorzy skupieni wokół Wiadomości24 tworzą już zwartą społeczność, potrafią współpracować i podejmować ciekawe, wspólne tematy. W przypadku cmentarza we Wrocławiu w jakimś stopniu przyczyniła się do zmian na lepsze. Poniżej postaram się wymienić wszystkich autorów, którzy pisali o cmentarzach. Jeśli kogoś pominę - przepraszam i proszę o uzupełnienie.

Wrocław - od dewastacji do pojednania

Zaczęło się od tekstu pt. "Dewastacja cmentarza żołnierzy radzieckich we Wrocławiu", w którym opisałem karygodne zaniedbanie tej nekropolii. Opieka nad cmentarzami wojennymi, niezależnie od narodowości pochowanych żołnierzy, należy do obowiązków gminy, a pieniądze na ten cel są każdego roku rezerwowane w budżecie i przekazywane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), które podpisuje z gminami odpowiednie umowy. Wrocław był jedyną gminą z tak dużą aglomeracją miejską na swoim terenie, która nie podpisała umowy - urzędnicy argumentowali, że dostaną za mało pieniędzy. Po ukazaniu się artykułu w Wiadomościach24 o sprawie zaczęła pisać także lokalna prasa, co na bieżąco relacjonowałem. W końcu doszło do podpisania umowy, gmina zleciła uprzątnięcie nekropolii Zarządowi Zieleni Miejskiej i wczoraj z wielką satysfakcją i dumą mogłem donieść czytelnikom naszej gazety, że skoszono wysokie trawy i przycięto trawniki. Obiekt jest już właściwie gotowy na jutrzejsze, wyjątkowe w swojej sześćdziesięcioletniej historii wydarzenie: mszę ekumeniczną z udziałem duchownych katolickich i prawosławnych.

Gdańsk i Gdynia - szacunek i dewastacja

Najaktywniej realizowała "cmentarny" temat Ewa Kowalska. Zaczęła od poruszającej foto-galerii "Umierające macewy na cmentarzu żydowskim w Gdańsku -galeria". W ciągu ostatnich 40 lat niektóre nagrobki żydowskie niemal zapadły się pod ziemię... Totalna dewastacja - tak pisze Ewa w jednym z komentarzy przy innym artykule. Potem opisała Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. Wzór porządku i dbałości! Dyskusja pod artykułem wiele wyjaśniła: opieka nad cmentarzem leży w gestii Ambasady Francuskiej. Zatopiony w zieleni cmentarz wojskowy w Gdyni Redłowie podzielony jest na dwie części: w jednej leżą żołnierze polscy, w drugiej radzieccy. Ta druga jest regularnie niszczona, bo złodzieje kradną solidne, metalowe gwiazdy pięcioramienne. Ostatnia dewastacja miała miejsce 17 września (czyżby "mówiąca" data?). Kolejny artykuł dotyczył Cmentarza Garnizonowego, założonego po wojnach napoleońskich. Stan tego cmentarza nie jest zły, ale także na nim niektóre groby rosyjskie popadają w ruinę oraz zaniedbany jest pomnik żołnierzy austriackich poległych w 1866r. Następnie Ewa umieściła galerię ukazującą stan cmentarza żołnierzy radzieckich w Gdańsku, na którym pochowanych jest ponad 3000 osób. Widać na niej zarówno dbałość o nekropolię (pielęgnowana zieleń, zadbane płaskorzeźby, kwiaty), jak i dewastację (kradzieże masywnych, metalowych gwiazd - pomników). Swą wspaniałą pracę podsumowała Ewa artykułem pt. "Szacunek i dewastacja, czyli gdańskie cmentarze wojenne", który polecam wszystkim. Chciałbym w tym miejscu tylko zwrócić uwagę na jeden, bulwersujący fakt: złodzieje nie oszczędzili nawet cmentarzyka upamiętniającego piętnastu obrońców Westerplatte - we wrześniu tego roku ukradli z niego dwanaście metalowych nieśmiertelników, które umieszczono na kamiennych krzyżach!

Zgierz - pojednanie nad grobami

Paweł Wężyk, zainspirowany znakomitą serią artykułów Ewy Kowalskiej, napisał o wojskowym cmentarzu z I wojny światowej w Zgierzu, w lesie Krogulec. Odwiedził go pierwszy raz z wycieczką szkolną i od razu zrobił na nim wielkie wrażenie. Od 1998 roku prowadzono na nim akcje porządkowe pod hasłem „Pojednanie nad grobami - Praca dla pokoju”: podczas obozów wypoczynkowych niemiecka i polska młodzież wspólnie sprzątała teren cmentarza. Nekropolii przywrócono wygląd z początku ubiegłego wieku. W środku cmentarza stoją dwa krzyże, prawosławny i rzymski oraz tablica w języku rosyjskim, niemieckim i polskim: „Tu spoczywają szczątki poległych żołnierzy wojny 1914-1918. Dla ich upamiętnienia  oraz ofiar wszystkich wojen”. Paweł tutaj właśnie zrozumiał bezsens wszystkich wojen. A dla mnie jest tu symbol tego, że w dzisiejszym świecie nie powinno być miejsca na dawne podziały i nienawiść.

Pszczyna - miejsce odnajdywane

Tomasz Zygmunt napisał artykuł pt. "Miejsce odnajdywane - cmentarz żydowski w Pszczynie". Jest to jedno z najbardziej zapomnianych miejsc w tym mieście. Dlatego Urząd Miejski i Pszczyńskie Centrum Kultury zorganizowało w tym roku trzecie już "Spotkania z kulturą żydowską", mające służyć pracom przy odnawianiu cmentarza. Stan cmentarza przedstawia najlepiej foto-galeria, zamieszczona osobno. Nie jest najgorzej.

Łódź - ratujmy wyjątkową kaplicę

Daniel Siwak napisał o neogotyckiej kaplicy Karola Scheiblera w Łodzi, wpisanej na nowojorską listę stu najbardziej zagrożonych zabytków na świecie. Ten grobowiec jest sepulkralnym obiektem architektonicznym o charakterze wyjątkowym w światowej skali. Niestety, liczne włamania, rabunek wnętrza grobowca i postępujące niszczenie doprowadziły do tego, że zamurowano okna, dawniej wypełnione witrażami i zaryglowano drzwi. Niegdyś pełen światła, dziś wielki grobowiec tonie w mroku...

Warszawa i Łódź - uroki Dnia Wszystkich Świętych

Sypnęło tekstami o cmentarnej tematyce w ciągu ostatnich kilku dni. Sprzyja temu nadchodzący Dzień Zaduszny. Przede wszystkim Lidia Raś napisała o cmentarzu żydowskim w Warszawie, na którym można podążać "Śladami rodzin Wawelbergów, Sonnenbergów, Eisenbaumów...", a następnie o cmentarzu prawosławnym na Woli, dobrym miejscu na nostalgiczne wędrówki. Natomiast nasi dwaj przebojowi Łodzianie udowodnili, że nie samym sportem człowiek żyje. Krzysztof Baraniak w materiale pt. "Foto-galeria: o nich nikt nie pamięta" przypomina nam, że na każdym cmentarzu znajdują się zapomniane groby, które mają swój urok. Kamil Hupało przywołuje natomiast "Uroki łódzkiego cmentarza Zarzew".

"Czyń innym tak..."

Obraz, który wyłania się z tego, siłą rzeczy wyrywkowego, przeglądu cmentarzy w Polsce nie jest najweselszy. Owszem, są nekropolie, które mogą służyć za wzór porządku i zadbania, ale są też i takie, o które nikt prawie nie dba, zarastające chwastami, popadające w ruinę. Najsmutniejsze jest to, że złodzieje i chuligani nie cofną się przed niczym, nie ma dla nich świętości. Ukradną nieśmiertelniki żołnierzy z Westerplatte, twardym kamieniem rozbiją twarz radzieckiego żołnierza na zdjęciu w tonacji sepii. Tak często słyszeliśmy i wciąż słyszymy narzekania, że zaniedbane są polskie cmentarze na Wschodzie, na dawnych Kresach. Ale czy możemy uderzyć się w pierś i z czystym sumieniem powiedzieć: my o wasze cmentarze dbamy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

cieszę się, że mogłem uzupełnić mapę o Pszczynę. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam czekam na kolejne twoje propozycje tematów, które wspólnie moglibyśmy zrealizować! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne podsumowanie:) brawo i plusik:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też daje "+" i na przyszłość Adamie poproś może autorów o jakieś jedno zdjęcie z cmentarza to będzie fajniej wyglądało :-) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, to będzie zależeć nie ode mnie, ale od autorów W24! Dzięki za Twoje słowa i - jeszcze raz - za wielką pracę, którą wykonałaś!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry artykuł sumujący nasze, może lepiej Wasze, teksty dotyczące nekropolii w naszym kraju [+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamawiam u Pana :) przyszłoroczny raport. Tym razem z caaaałej Polski:) Sie zrobi? A za tę robotę oczywiście duży plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.