Facebook Google+ Twitter

Raport KAI. Bałagan w finansach Kościoła katolickiego?

Kościół katolicki w Polsce stwierdził, że jest biedny. Opublikował raport, który w istocie dowodzi, że instytucja ma bałagan w finansach i dokumentach. Pokazuje kwoty zbiórek pieniędzy w parafiach, ale w sposób niekompletny i mało przejrzysty. W istocie Kościół robi wszystko, żeby zakamuflować i tak już niedostępne informacje finansowe.

 / Fot. Dawid Serafin / W24W ostatnim czasie zaczyna zacieśniać się pętla wokół szyi Kościoła rzymskokatolickiego. Po rozwiązaniu pazernej i wyjątkowo nieuczciwej w działaniu Komisji Majątkowej (obecnie w wielu rejonach kraju prowadzone są dochodzenia prokuratorskie w sprawie nadużyć Komisji) hierarchia zaczyna czuć się niepewnie. Próbuje pokazać społeczeństwu i władzom, że Kościół w Polsce jest biedny, podobnie lub bardziej niż Polacy. Kardynał Nycz w tym m.in. celu powiedział do kamer i mikrofonów radiowych, że "Kościół jest tak bogaty, jak bogaci i ofiarni są wierni". Nie powiedział, że niektórzy bogaci wierni są nad wyraz hojni wobec tego Kościoła.

Naprędce zgotowano też w tym celu specjalny raport ogłoszony przez Katolicką Agencję Informacyjną. Pokazuje on, iż Kościół w naszym kraju opiera się w blisko 80 proc. na dobrowolnych ofiarach wiernych. A roczne przychody parafii są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. zł do 300-400 tys. zł. KAI informuje, że ofiary na tacę składa co niedziela około 30 proc. mieszkańców parafii. Przeciętny datek parafian waha się w granicach od 50 gr do 1,20 zł od osoby, w dodatku w zależności od regionu kraju.

Doktor Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytecie Warszawskim, gość audycji "Off-Czarek" w TOK FM, wyraził dość krytyczną opinię o tym raporcie. Stwierdził: "Ten dokument dowodzi jednego: w Kościele jest galimatias, żeby nie powiedzieć "bałagan" - cytuje portal "TokFM.pl". Doktor dodał także: "Ten raport jest przygotowany po to, żeby pokazać, że Kościół jest biedny".

Raport nie odzwierciedla wielu istotnych kwestii. Brakuje w nim wspomnienia o dotacjach, jakie Kościół dostaje z funduszu Unii Europejskiej. Nie ma kwot dofinansowania z budżetu państwa, ani z budżetów samorządów terytorialnych. Nie wykazano też kwot, którymi państwo wspiera Kościół w sposób pośredni - przez ulgi i zwolnienia podatkowe. Wszystkie te elementy składowe są znaczące. Zawarto natomiast w raporcie, dla własnych celów politycznych, informacje i charakterystyki prawne tych ulg i zwolnień podatkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 14.03.2012 18:36

ja kościołowi ani nie wypominam dochodów itd niech tylko relacje bedą prawdziwe i słowa bedą prawdziwe i raporty.... ale tym raportem KAI... a ja jak chcę to dam i na tace i na msze i itd po co więc gmatwać?? i wciskać na siłe głupoty??

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 14.03.2012 14:01

takie komentarze KAI tylko szkodzą bo co to za pseudoraport? 80% dochodu kościoła to datki?? pogrzeby chrzest komunia ślub itd to nowoczesne dochodowe przedsiębiorstwa z tych samych opłat dają lwią część przychodów....jeden choćby pogrzeb to więcej niż 2 tygodnie z tacy chyba ze na tacy są ogromne sumy w co nie wierze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Mirowska
  • Teresa Mirowska
  • 02.03.2012 13:34

Panie Śledziewski , proszę podać do , którego kościoła Pan chodzi.Chyba to nie jest tajemnica skrzętnie skrywana przez Pana .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alumn
  • Alumn
  • 02.03.2012 13:31

Panie Śledziwski .Może by Pan wpierw poczytał to co Panu proponuję
1 ) wiadomości.dziennik.pl/.../379567,wloski-rzad-naklada-na-kosciol-p...
2 ) Rząd zataił informację o odszkodowaniach dla Kościoła katolickiego?
3 ) Czy Kościół grzeszy chciwością?
4 ) Olbrzymie rekompensaty dla Kościoła. Komisja Majątkowa popełniła przestępstwo?
Może Pan trochę pojeździć po Szczecinie .Proponuje od osiedla Słonecznego, poprzez Bukowe , przy moście Długim –kościół św.Jana Ewangelisty i dalej na północ , wschód poprzez centrum Szczecina, a później wypowiadaj się o biedzie hierarchów w Kościele rzymskokatolickim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już Wam powiedziałem, że na doczesnym świecie nie ma ideałów, nie ma bezgrzesznych ludzi. Są tacy także wśród tych chodzących w sutannach. Powtórzę jednak również, że kościół robi więcej dobrego, niż złego. Podtrzymuje morale Polaków. Wszak trzeba powiedzieć, że w swoich naukach zaleca przestrzeganie Dekalogu. A chyba nikt nie zaprzeczy, że gdybyśmy wszyscy go przestrzegali, to by się nam współżycie układało znacznie lepiej. Ciągle też przypomina o miłości bliźniego - czy to jest coś złego?
Piotrek. Tę piosenkę u nas też się śpiewało. Moich dwóch braci zginęło w czasach wojennych.
Zachęcam do spoglądania na ręce, również tym, którym przecieka znacznie więcej pieniędzy przez palce, niż księżom. Kościół z tych ofiar tak dużo nie ma, jak piszecie. Wiem, bo chodzę do kościoła i widzę ile ludzie dają. Olbrzymie majątki kościelne to mit podawany - właśnie, nie przez kogo innego jak - przez "Fakty i Mity". Ja swojej opinii na :Faktach i Mitach" nie będę budował. Wybaczcie mi to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Stanisław Cybruch - doskonale wiem jakie to są sumy. Też bym chciał takie podatki odprowadzać...

Do Tadeusz Śledziewski - nikt tu nie prowadzi nagonki. Po prostu działalność duszpasterska nakierowana jest nie na dobro wszystkich ludzi, lecz na dobro wiernych czyli jest to działanie dla samego kościoła.
Nie ma co pisać, że kościół robi dla ludzi to czy tamto skoro za większość każe sobie płacić i to niemało, a wszystko ma służyć temu żeby wierni nie pouciekali. To jest postępowanie takie jak każdej innej firmy.
Kościół publikując takie informacje o swoich finansach zwyczajnie mija się z prawdą. Z tych średnich 50 groszy na tacę nie pobudowali by tylu rzeczy. Nawet małe kościoły są drogie, bo np postawione z klinkieru. No i plebania dawno przestała być skromna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, dlaczego w poprzednim komentarzu napisałem: "Ale do zmiany ustawy w sprawie Krajowego Rejestru Sądowego to się szybko pospieszyli! Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego?!"?!
Nie czytałeś dokładnie a szkoda.
W takim razie trzeba zastanowić się co dalej? Na rozjaśnienie filmy i ścieżki głosowe, może to Wam coś powie?!
link

Skończyła teraz 97,5 lat. Krewna Marii Curie-Skłodowskiej. Dedykuję na szacunek waszych przodków, bo niewielu ich zostało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że więcej szkody wyrządzają Polsce tacy o których napisałem w jednym z komentarzy. Tutaj wstawiłem fragment tego komentarza: "To wszystko, co dzieje się ostatnio, to jakaś paranoja. Jakiś prezes dostaje premię 850 tys. za wywiązanie się ze swoich obowiązków. To niby tacy tworzą Polskę i o takich Polskie Państwo pamięta, a o emerytach może nie pamiętać, nie dbać o nich - im może dać to co skapnie prezesom ze stoły. I Pan mówi ze nie ma wroga. Wychodzi na to ze naszym wrogiem jest nasze Polskie Państwo. A śmiem twierdzić, że ów prezes z 850-cioma tysiącami premii, to wierzchołek góry lodowej. Tyle że o tej podwodnej części się nie mówi - jej media publiczne i organy państwowe nie mówią. Czy to przypadkiem jej utrzymanie, nie za dużo kosztuje nas wszystkich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli kogoś z dyskutantów i komentatorów na tej stronie, interesują szczegóły na temat podatku, jaki płacą parafie do skarbu gminy, m.n. zdziwionych: Pana Grzegorza i Ateisty, - zachęcam a naprawdę warto - proszę zajrzeć do Google - na stronie bodaj "Podatki Kościoła" lub coś podobnego. Tam można dowiedzieć się jakie rządzący stworzyli prawo dla Kościoła w zakresie podatków i jak ułatwili księżom dowolność interpretacji tego prawa. Dziwi jedynie, że nie objęli takimi ułatwieniami innych podatników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie prowadźcie nagonki na kościół katolicki. Widzicie, moi drodzy ze ja też należę do kościoła katolickiego i muszę wam się przyznać, że nikt mi nie wrzuca do kieszeni datków, bogactwem też nie grzeszę. A tak prawdę mówiąc to wierzcie mi że kościół robi dużo dobrego - w każdym bądź razie więcej dobrego niż złego. Bo że w kościele katolickim występuję niepoprawności, to nie ulega wątpliwości. Tylko powiedzcie mi, gdzie ich niema. Z działalnością organizacji kościelnej, jak wszystkich innych - z organizacją państwa polskiego włącznie, jest ta jak ze sprawnością maszyn - jedne mają sprawność większą, a drugie mniejszą. U nas np: Salezjanie prowadzą hospicja. Rydzyk - ten potępiany przez wielu - prowadzi Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, Robi odwierty geotermalne i co ważne z pozytywnym skutkiem. Działalności kościelnej potępiać w czambuł nie można. Według co niektórych może się okazać, że wszystkiemu złu, jakie w Polsce występuje winien jest kościół katolicki. A na ręce trzeba wszystkim patrzeć - to nikomu nie zaszkodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.