Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22725 miejsce

Raport KAI ujawnił, kto finansuje Kościół i ile zarabiają księża

Zgodnie z raportem Katolickiej Agencji Informacyjnej, Kościół w naszym kraju finansowany jest w 80 proc. z datków wiernych. Kard. Kazimierz Nycz ocenił, że Kościół w Polsce jest tak bogaty, jak bogaci i ofiarni są jego wierni.

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiOpublikowany raport dziennikarzy Katolickiej Agencji Informacyjnej ujawnia, że roczne przychody parafii są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. do 300-400 tys. zł. Autorzy projektu prowadzili badania w wybranych kilkudziesięciu parafiach (w Polsce jest ich 10,5 tys.) oraz z danych, jakie uzyskano w wybranych zakonach żeńskich i męskich.

Prace nad raportem trwały od połowy listopada zeszłego roku, do końca stycznia tego roku. Autorzy raportu wnioskują, że badane przez nich parafie utrzymują się głównie z dobrowolnych datków uczestników mszy. Dzięki "tacy", pokrywane są koszty utrzymania budynków parafialnych i funkcjonowanie świątyń.

 / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiZróżnicowanie dochodów jak pisze wyborcza.pl zależy od wielkości parafii, zamożności jej mieszkańców, regionu Polski oraz liczby wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnych mszach. Z raportu wynika, że ofiary na tacę składa każdej niedzieli ok. 30 proc. parafian, a przeciętny datek waha się od 50 gr do 1,20 zł.

Dochody duchownych z pracy duszpasterskiej w parafii wahają się od 800 do ok. 5,5 tys. zł miesięcznie. Średnia to 1,5 - 2,5 tys. zł. Niemal co drugi kapłan jest zatrudniony w szkole, jako katecheta na pewnej części etatu. Otrzymuje za to kilkaset złotych.

"Można postawić tezę, że Kościół jest w danym kraju czy w danym regionie tak bogaty i tak dużo posiada, by służyć i dzielić się z innymi, jak ofiarni i bogaci są jego wierni" - powiedział cytowany przez wyborcza.pl metropolita warszawski, przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski kard. Kazimierz Nycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

ala
 • ala
 • 11.03.2012 15:37

ten raport to jedna wielka HUPLA! gdzie chrzciny pogrzeby wesela komunie itd datki to może 10% i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
 • jędrzej
 • 02.03.2012 09:18

jak widać raport nie jest rzetelny ... uwzględnia ułamek dochodów..to co z tacy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na przykład u takich protestantów wszelkie sprawy finansowe są jawne, datki na tacę i inne grzecznie podsumowane i spisane, a rada parafialna obowiązkowo publikuje rozliczenia miesięczne i roczne, do których zajrzeć może sobie każdy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A do tego: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jak przyłożyć do tego pontyfikat Jana Pawła II? Nie mieści się w głowie. link

Komentarz został ukrytyrozwiń
zakonnica
 • zakonnica
 • 28.02.2012 19:21

Czarny humor autorstwa tych w czarnych sukmanach. To są kpiny z wiernych. Kontrolę i raport szystkich finansów kościoła powinna wykonać instytucja niezależna, bo nie można być sędzią we własnej sprawie. Przeciętny obywatel musi rozliczac się dosłownie z każdego grosika a kościół jest uprzywilejowany i poza prawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 28.02.2012 17:24

rzeczywiście datki na tace to drobna część dochodów gdzie pogrzeby śluby komunie itd w naszej parafii srednio są{statystycznie} 2 pogrzeby dziennie {zresztą to m ożna łatwo przeliczyć} 600zł x2x 300dni =360000zł dla księdza za same pogrzeby , ale zarządca cmentarza też jest parafia to daje drugie tyle, ponadto opłata za miejsce na cmentarzu ... czyli bez ślubów komunii itd daje to przychód przedsiębiorstwa{tak bo to jest już przedsiebiorstwo} 800 000 zł co najmniej statystycznie... a gdzie reszta nie ma więc co narzekać na dochody!!! a coby było gdybym nie zaplacił te 1200 czy 1500 zł księdzu!? dodam ze miasteczko jest 60 000 tysięczne i parafii jest 3..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
 • Katolik
 • 28.02.2012 09:00

Dobre sobie !!!!Katolicka Agencja Informacyjna w swojej sprawie , o sobie się wypowiada wiarygodnie i autorytatywnie .
To tak jak by "Kryminalistów i Oszustów Agencja Informacyjna " pisała o swoich wyczynach w sposób nadzwyczaj wiarygodny .To tak jak by ta agencja "KiOA" udowadniała , że oni nie:łamali prawa , nie wyłudzali , nie oszukiwali , nie wyszukiwali rożnych kruczków prawnych w celu przywłaszczenia cudzego mienia ,a tylko i wyłącznie są uczciwymi niczym sam Pan Jezus -to ten co jest ich przewodnikiem w uczciwym i praworządnym życiu w śród innych ludzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
 • Pitol
 • 28.02.2012 08:55

A uwzględnili przekręty komisji majątkowej na gruntach albo to ile dostają od państwa np. na budowę tzw. Świątyni Opatrzności Bożej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
 • Czytelnik
 • 28.02.2012 08:49

Większych bzdur nie czytałem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.