Facebook Google+ Twitter

Raport, który wstrząśnie Ameryką?

Washington Post, w opublikowanym dziś raporcie "Top Secret America", odsłania kulisy amerykańskiej machiny wywiadowczej, która ze względu na trwającą walkę ze światowym terroryzmem, rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów.

 / Fot. WP, screenshot - TORaport "Top Secret America" jest wynikiem ponad dwuletniego śledztwa dziennikarzy The Washington Post, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej działalności amerykańskich tajnych służb. Na cały raport składają się dziesiątki artykułów, wywiadów z ekspertami, dokumentów, map, wykresów, tabel, zdjęć i nagrań wideo. Wyłania się z niego obraz wielkiej, chaotycznej i powiązanej ze światowym biznesem, machiny wywiadowczej Stanów Zjednoczonych, która po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, przybrała niebotyczne rozmiary.

Jak czytamy w raporcie, władze federalne USA, od ataków na Pentagon i World Trade Center, zbudowały od podstaw 33 ośrodki wywiadowcze, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Stanom Zjednoczonym.

Z wyliczeń dziennikarzy The Washington Post wynika, że do wojny ze światowym terroryzmem, władze USA zaangażowały 1271 rządowych instytucji i organizacji oraz kolejnych 1931 prywatnych przedsiębiorstw i niepublicznych organizacji. W sumie, nie licząc wkładu wojska i policji, w działaniach na rzecz ochrony USA uczestniczy łącznie blisko 854 tys. ludzi w całym Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami.

Na stronach The Washington Post dostępny jest wykaz wszystkich instytucji publicznych i firm prywatnych, które razem pracują na rzecz amerykańskiego systemu bezpieczeństwa narodowego. Znaleźć też można informacje na temat powiązań między nimi oraz wspólnych interesów, które reprezentują.

Już przed publikacją raport budził wiele kontrowersji. Obawiano się m.in., że może ujawnić zbyt wiele szczegółów na temat powiązań amerykańskiego wywiadu z biznesem, szkodząc tym samym działaniom tajnych służb, a w konsekwencji amerykańskim interesom.

Raport w całości znaleźć można na WWW.TOPSECRETAMERICA.COM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cóż nie zostaje nic innego jak przeczytać aby nie przeoczyć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.