Facebook Google+ Twitter

Raport MAK. Politycy PSL i opozycji są za ujawnieniem raportu

Współautorzy: Tomasz Kowalski

Raport MAK powinien być jawny, opinia publiczna ma prawo znać jego treść - mówił dziś w programie "Kawa na Ławę" poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

Miejsce katastrofy smoleńskiej. / Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular NewsCreative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.Raport MAK powinien być jawny, opinia publiczna ma prawo znać jego treść - mówił dziś w programie "Kawa na Ławę" Eugeniusz Kłopotek. "Pokażmy wszystko" - sugerował poseł PSL, nazywając brak pełnego dostępu do treści dokumentu "zamulaniem".

Podobnego zdania był Ryszard Kalisz, który również nie zgadza się z nałożoną na raport klauzulą tajności, wymaganą przez konwencję chicagowską. Także Elżbieta Jakubiak z PJN uważa, że fakt niezłożenia stosownych zastrzeżeń [dotyczących statusu lotu - przyp. red.] do konwencji chicagowskiej już 16 kwietnia był błędem - informuje serwis tvn24.pl.

Zasadności tajności raportu MAK bronił Andrzej Halicki, uważając je za "logiczne postępowanie", które w żaden sposób nie ogranicza strony polskiej.

Czytaj więcej:

Raport MAK zostanie ujawniony w styczniu?
Raport MAK. Polska przekazała uwagi Rosjanom
Marta Kaczyńska w Brukseli o katastrofie smoleńskiej i śledztwie. Posłuchaj nagrania
Kommiersant: raport i śledztwo w sprawie katastrofy to skandal
Raport MAK nie do przyjęcia. Tusk zmienia zdanie

Jedną z pierwszych reakcji rosyjskich mediów na wystąpienie Donalda Tuska był materiał w internetowym serwisie The Voice of Russia. Jelena Pawłowa przytacza w nim słowa Tomasza Hypkiego, sekretarza Krajowej Rady Lotnictwa, który miał nie zgodzić się z premierem polskiego rządu, twierdząc, że przyczyn katastrofy trudno szukać poza fatalnymi warunkami atmosferycznymi na lotnisku, niedopuszczalną decyzją o lądowaniu i brakami w wyszkoleniu polskich pilotów. Hypki miał dodać, że przygotowania do lotu prezydenckiego samolotu to był kompletny bałagan.

Jego zdaniem krytykowanie i odrzucanie ustaleń rosyjskich ekspertów nie ma sensu, gdyż Rosjanie to wysokiej klasy specjaliści i na pewno działają w dobrej wierze. The Voice of Russia, powołując się na sekretarza KRL pisze, że prawdziwym powodem zamieszania wokół raportu ma być fakt mieszania się polityków w ustalenia owych fachowców. Zdaniem Hypkiego polska wersja raportu i tak nie będzie gotowa jeszcze przez kilka miesięcy. O żadnych zaniedbaniach ani opóźnieniach w przekazywaniu materiałów stronie polskiej w materiale nie ma słowa. Jest za to opinia, że Rosjanie robili i robią wszystko, by jak najsprawniej prowadzić modelowo transparentne dochodzenie, zmierzające do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

krzysztof szew
  • krzysztof szew
  • 15.01.2011 10:43

ja jestem ciekaw ostatniei rozmowy braci a mysle ze katastrofa była splotem wypatkow stworzonych przez arogancie doradcow kaczynskich przykre ale maciarewicz wyiasni jak w smolensku mordowano polakow

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 23:12

Ten rząd grzał swoje fotele już w marcu 2010 r,zero komentarza dalej

Bardzo długo moderowali tą ciemnotę co puszczą ludziom.Hieny masońskie maja wprawę,łatwo wygodzić protezom mózgowym jakich używaja ludzie.
Materiał manipulantów neoliberalnych czeka dawno,ocenzurują jeszcze,robia to ci sami co robili 30 lat temu.

http://www.zamach.eu/news/news.htm
zamach- maskowanie

http://www.zamach.eu/100821%20Oszustwo%20katastrofy%20smolenskiej/Oszustwo.htm
Dowody ręcznego ułożenia wraku i inscenizacji „katastrofy”

http://www.zamach.eu/100728%20Katastrofa,%20ktorej%20nie%20bylo/Katastrofa.htm
katastrofa, ktorej nie było

http://www.zamach.eu/100511%20Klamstwo%20wiarodniejsze%20niz%20prawda/Klamstwo.htm
Kłamstwo wiarygodniejsze niż prawda (najbardziej nieprawdopodobna wersja tzw.katastrofy)

http://www.zamach.eu/100419%20Samolot%20blizniak/Samolot.htm
samolot bliżniak

http://www.youtube.com/watch?v=mcmvf1792zg&feature=related
Tu 134 transportowany helikopterem rosyjskim MI 26

http://www.youtube.com/watch?v=V7obQqEuBy0&NR=1
Helikopter MI 26 nad miejscem katastrofy

http://www.youtube.com/watch?v=4dhBhrX2h6c&feature=related
liny zaczepione do helikoptera nad miejscem katastrofy

www.youtube.com/watch?v=mi2ch0TlwKs&feature=related
Samolot w całości na miejscu katastrofy

Komentarz został ukrytyrozwiń
kochamjaktusk
  • kochamjaktusk
  • 21.12.2010 11:03

Ciekaw jestem, gdzie sie ksztalcil pan Hybki. Na 100% w Moskwie. Nie jest wiec dziwne, co wypisuje ten sluzalczyk. Przeciez to sa kompletne brednie, ktory przecza niemal wszystkie fakty z ostatnich 8 miesiecy.
Klamstwa rosyjskich kontrolerow na samym poczatku, wg. ktorych polscy piloci nie znali rosyjskiego, klamstwa nt. obecnosci trzeciej osoby, oficera FSB na wiezy kontrolnej, nieodpowiadanie na wnioski polskich Prokuratorow dotyczacych postepowania i samych dowodow, i wiele, wiele innych.
Ale najwazniejszym zarzutami pozostaja nadal: niszczenie dowodow, brak protokolow sekcji zwlok zrobionych zgodnie ze standardami, tzn. ze fotografiami tej sekcji (bez nich jest trudno cokolwiek udowodnic), nieoddanie nam czarnych skrzynek oraz
wmawianie opinii publicznej juz niemal od chwili kastastrofy, ze zawinnili polscy piloci, bez przedstawienia jakiegokolwiek wiarygodnego dowodu.
Jest widoczne zatem, ze takie kreatury, jak pan Hypek, to sa bezwstydne, zaklamane i cyniczne slugusy Rosjan.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdzisław Mac
  • Zdzisław Mac
  • 19.12.2010 21:26

Czy to znaczy, że jest na serio jeszcze w Polsce ktoś przeciwny ujawneniu raportu MAK? Po wielomiesięcznym mataczeniu przez rząd i MAK? Zaczekajmy na WikiLeaks. Problem będzie z głowy. Raport będzie jawny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.