Facebook Google+ Twitter

Raport Millera. Przyszła kryska na ministra?

Wiele sygnałów wskazuje, że po upublicznieniu raportu Millera minister obrony narodowej, Bogdan Klich, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Ale to raczej ponura konieczność, niż nagły przypływ poczucia minimum przyzwoitości.

Po raporcie Millera nie należy się spodziewać ani rewelacji, ani rewolucji. Minister sygnujący własnym nazwiskiem przygotowywany dokument zapowiedział, że
nie będzie w nim nazwisk osób odpowiedzialnych za zaniedbania w organizacji tragicznego lotu do Smoleńska rządowym samolotem Tu-154M 101. A jednak coraz głośniej mówi się o ustąpieniu ministra Klicha w związku z jutrzejszą publikacją raportu.

Przyszłe pokolenia Polaków będą się zastanawiać, jak mogło dojść do tak wielkiej tragedii, kiedy będą odwiedzać Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, przypominać sobie losy tablicy smoleńskiej umieszczonej jako wotum w sanktuarium jasnogórskim, czy też po prostu mijając pomnik ofiar katastrofy przed Pałacem Prezydenckim. Naturalne będzie pytanie: kto zawinił?

Dzisiaj szukamy winnych głównie u siebie. Zależnie od opcji: dla zespołu Macierewicza winni są najwyżsi urzędnicy państwowi, w tym sam premier Tusk. Dla ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, od pierwszych chwil po katastrofie było jasne - i do dziś się tego zdaje trzymać - że winni są piloci oraz ci, którzy mieli na nich wywierać psychiczną presję, na czele z prezydentem Kaczyńskim.

Dziś w wersję wydarzeń Radosława Sikorskiego mogą wierzyć już tylko jej wyznawcy. Pamiętamy, jak na przykład autorzy książki "Ostatni lot" wmawiali nam, że "pilot wciskał gaz do końca". Poniżający Polskę i rodziny ofiar katastrofy raport MAK dodał do tego credo alkohol spożywany jakoby przez generała Błasika.

Jak się mają te "informacje" do ujawnionych danych świadczących o tym, że załoga do końca usiłowała ratować samolot? Dokładnie tak samo, jak kwiaty dla ministra Grabarczyka do stanu polskiej kolei.

A zatem pozostaje ustalenie, kto i w jakim stopniu odpowiada za katastrofę przed wylotem i w trakcie lotu. Być może będzie to możliwe dopiero po zmianie ekipy rządzącej. Powinniśmy też uważnie obserwować, czy w ogniu starcia rządu z opozycją nie zblaknie wina strony rosyjskiej.

Na koniec warto przypomnieć ważne zdanie z Raportu Zespołu Ekspertów Niezależnych: "Niewyciągnięcie wniosków z kolejnych katastrof w lotnictwie wojskowym, a także polityczna bezkarność ministra obrony narodowej Bogdana Klicha przyczyniły się do tragedii smoleńskiej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

pstragpotokowy
  • pstragpotokowy
  • 31.07.2011 12:19

...widac od razu Panie Oswiecony zes Pan pod gorke sie wspinal w Pacholecych Latach azeby w Gminnej Szkole Zbiorczej swiatlem z Oswiaty Kaganka oczy swoje sycic...otoz nie ma zadnej przeszkody azeby Nieboszczyka z Mogilek wywlec i przed Trybunal postawic...chyba ze Truchlo jakis Nicpon jemu rozkawalkowal to wtedy troche trudniej...ale Bron Boze nie niemozliwe...kiedys nawet jednego Ojca Swietego z krypty posmiertnej w Miescie Rzym Funkcjonariusze wyjeli i na Sale Sadowa zaprowadzili...chociaz cuchnac nieswiezo juz zaczynal...ale ten akurat byl caly, dopiero potem konczyne Jemu obcieli Toporkiem...dawno temu to sie odbylo, ale jak wiemy obaj, Pan i ja, liczy sie precends...czy jak sie to nazywa...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 30.07.2011 20:09

@roman koźmiński
W jaki sposób nieboszczyka postawić przed sądami i "Trybunałem Stanu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak w narodzie będzie królować spiskowa teoria dziejów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prędzej niż Klich ustąpić powinien Grabarczyk. No cóż... ten jednak ma za sobą "spółdzielnię" i Tusk nie odważy się go ruszyć. Trzeba było więc poświęcić kogoś, za kim praktycznie nikt nie stanie...

Raport Millera wniósł to, że w Rosji panuje wielki burdel i że nie było nacisków na pilotów. A tak pól PO o tym krzyczało.... no cóż. Trzeba czekać na wyniki pracy Prokuratury i NIK-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 29.07.2011 17:42

Nic mnie nie zaskoczyło a tylko potwierdziło, patrz mój komentarz poniżej z wczoraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń
RomanK 143
  • RomanK 143
  • 29.07.2011 11:01

Przeczytałem - warto było. Czekam na drugą część. Raportu nie słucham, bo nie wierzę Tuskowi i jego ludziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gen-krytykuje-rzad-to-oni-sa-winni-katastrofy,1,4807242,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o raport NIK to można mieć nadzieję na dużą dozę obiektywizmu. Dlatego min. Arabski się awanturuje, zapewne wie dlaczego. Ale poczekajmy. Nie wierzę w obiektywizm raportu Millera. Nie można być obiektywnym w opinii nie mając możliwości zbadania dowodów rzeczowych (wrak, analiza fonoskopijna czarnych skrzynek) . Zatem taki raport nie może być wiarygodny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raport Millera jest od kilkunastu tygodni główną bronią polityczną PO. Jutro przekonamy się, w jakim stopniu będzie on powtórzeniem obrzydliwej manipulacji MAK. Faktem jest, iż polscy urzędnicy - w tym wypadku politycy najwyższego szczebla (co nie oznacza bynajmniej najwyższych standardów, wręcz przeciwnie) - traktują rodziny smoleńskie nie lepiej, niż postsowieci. Łaskawie zgodził się pan Miller & Co. na to, żeby rodziny mogły się zapoznać z raportem przed jego upublicznieniem... dokładnie 15 minut wcześniej. To jest po prostu jakiś żal, żenada i brak minimum empatii. Po tym, co część tych osób przeszła, słysząc ostatnie sekundy nagrania z Tu-154 M...

Najprawdopodobniej będzie powtórzenie tezy o winie pilotów i naciskach, wbrew najnowszym ustaleniom i zdrowemu rozsądkowi. Większe nadzieje na wiarygodność daje przygotowywany raport NIK, choć katastrofa smoleńska jest tylko jego elementem.

Jedyny naprawdę wiarygodny raport mogłaby stworzyć komisja międzynarodowa z udziałem członków NATO. Dziesiątki tysięcy podpisów pod petycją o utworzenie takowej oczywiście nic nie dało. Wydaje się może niektórym z Was - no i co z tego? Otóż to, że raz nas olali, to następne razy przychodzą coraz łatwiej. W ten sposób mamy żywność GMO dopuszczoną w Polsce. A to już każdego dotyczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 28.07.2011 19:58

Zaznaczam, jest to moja prywatna opinia, żadnych przecieków nie miałem, telemostów nie oglądałem. Ale wiem na 100%, że ten raport Millera to będzie takie rozpaciane g.....o w którym będą mogli się babrać politycy ku uciesze gawiedzi. Aby karuzela wyborcza się kręciła. Aby zamydlić oczy wyborcom i ogłupić ich. Bo świadomymi ludźmi nie można manewrować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.