Facebook Google+ Twitter

Raport na temat aktywności zawodowej z okazji Dnia Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet eksperci firmy Sedlak&Sedlak przygotowali raport dotyczący pracujących kobiet i ich sytuacji na rynku pracy.

 / Fot. Eulàlia Torras/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lactancia_bebe_aire_libre.jpgJak wynika z raportu w 2010 roku stopa bezrobocia wśród kobiet wyniosła 10 proc. Współczynnik aktywności zawodowej jest równy 49 proc., a u mężczyzn wynosi on aż 65 proc. Udział pracujących kobiet w ogólnej liczbie mieszkanek Polski to 44 proc., natomiast w sytuacji mężczyzn jest to 59 proc.

Spore różnice można zauważyć także w poziomie zarobków. Wśród pracowników szeregowych kobiety zarabiają średnio o 330 zł mniej miesięcznie. Jeżeli wziąć pod uwagę stanowiska dyrektorskie, mężczyźni mogą zarobić na nich średnio 3 tys. zł więcej od kobiet.

Wśród 1 286 menedżerów zasiadających w 2009 roku w zarządach spółek giełdowych były tylko 152 kobiety - donoszą eksperci Sedlak&Sedlak. - Podobnie było w przypadku rad nadzorczych, gdzie udział kobiet oscylował w granicach 12 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej"

Kolejna różniącą kobiety od mężczyzn kwestią, jest wiek emerytalny. Panie mogą zaprzestać pracy w zawodzie już w wieku 60 lat, mężczyźni powinni pracować o 5 lat dłużej. Przeciętny wiek dla UE, w którym kobiety opuszczają rynek pracy to 60,8 lat. W przypadku mężczyzn to 62 lata.

Krótsza kariera zawodowa nie wpływa jednak korzystnie na zdrowie kobiet. W 2009 roku 54 proc. dni absencji chorobowej dotyczyło pań. W przypadku grup wiekowych 20-29 lat oraz 30-39 lat było to odpowiednio 65 proc. oraz 62 proc. - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

staszek
  • staszek
  • 08.03.2011 12:44

Do roboty się weźcie, baby. A nie tylko żądania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.