Facebook Google+ Twitter

Raport Najwyższej Izby Kontroli o Euro 2012

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-04-23 15:37

Najwyższa Izba Kontroli przez kilka miesięcy sprawdzała stan przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Jak oceniła postęp robót i czy ma jakieś zastrzeżenia dowiemy się z udostępnionych dokumentów.

Najwyższa Izba Kontroli. / Fot. Ewa KrzysiakNajwyższa Izba Kontroli sprawdziła działalność 30 instytucji. Jedynie 12 z nich uzyskało ocenę pozytywną. W pozostałych stwierdzono różne nieprawidłowości.

Zastrzeżenia dotyczyły głównie stadionów, infrastruktury kolejowej, drogowej i lotniczej. Czyli tego, co gołym okiem może zauważyć mieszkaniec Polski, nawet w minimalnym stopniu interesujący się piłkarskimi mistrzostwami Europy.

Patrząc na postępy prac w stolicy np. przy budowie Stadionu Narodowego lub stan warszawskich dworców dojdziemy do podobnych wniosków.

Kolejnym stwierdzonym niedociągnięciem jest brak rządowego programu, który powinien objąć swoim zasięgiem wszystkie strategiczne obszary związane z organizacją Euro 2012. Pomogłoby to opracować szczegółowy kosztorys i ustalić źródła finansowania poszczególnych przedsięwzięć. Istniejący obecnie, tzw. "plan wieloletni", mówi jedynie o budowie stadionów, a o innych inwestycjach nie wspomina.

Krytycznie oceniono działalność Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nie opracowało harmonogramu i terminu realizacji prac mających zapewnić bezpieczeństwo podczas mistrzostw. Dostało się także Ministerstwu Infrastruktury za nieweryfikowanie na bieżąco programów infrastruktury: drogowej i kolejowej. Jest wielce prawdopodobne, że z planowanych na Euro 2012 około 3 tysięcy kilometrów dróg ekspresowych i autostrad jedna trzecia nie zostanie wykonana.

Na plus oceniono zaangażowanie i pracę władz samorządowych we wszystkich miastach gospodarzach.

Więcej nt. wyników kontroli NIK przygotowań do Euro 2012 przeczytamy tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.