Facebook Google+ Twitter

Raport NBP: Przyjęcie euro będzie korzystne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-16 15:30

NBP przedstawił raport, z którego wynika, że w perspektywie długoterminowej wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla gospodarki. W dokumencie wskazano zarówno korzyści, jak i zagrożenia związane z przyjęciem wspólnej europejskiej waluty.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zwraca uwagę, że z powodu obecnych problemów na rynkach finansowych trudno do końca przewidzieć wpływ przyjęcia euro na stan gospodarki. Jego zdaniem ocena bilansu integracji walutowej będzie trudna i dlatego konieczna jest dalsza dyskusja i uważne obserwowanie sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Grzegorz Tchorek, z zespołu, który przygotował raport, zwraca uwagę, że zamiana złotego na euro będzie miała długotrwały, korzystny wpływ na stan polskiej gospodarki. Stanie się tak między innymi dzięki zwiększeniu liczby inwestycji, które mogą być w Polsce realizowane po zamianie walut.

Z kolei Aleksandra Rogut, która również pracowała nad raportem, przypomina, że euro to także zagrożenia związane z oddaniem władzy nad polityką pieniężną instytucji międzynarodowej czy podwyżki związane z zaokrągleniem cen przy ich przeliczaniu. Jak jednak dodaje, to ostatnie zagrożenie można zminimalizować na przykład poprzez wprowadzenie podwójnych cen, monitorowanie ich wysokości oraz groźbę kar za nieuzasadnione podwyżki.

Z badań, przeprowadzonych na potrzeby raportu, wynika, że we wprowadzeniu euro Polacy dostrzegają korzyści raczej dla gospodarki niż dla siebie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawe? raport wspomina, ze krótkoterminowo euro jest baaaardzo niekozystne, a dlugoterminowo, bilans korzysci i szans jest nie do oszacowania. Istnieja baaardzo powazne zagrozenia dlugoterminowe.

Ta wiadomosc ma raczej na celu manipulowanie opinia publiczna, anizeli przekazanie rzetelnej informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.