Facebook Google+ Twitter

Raport o równości kobiet i mężczyzn. Polska na 54. miejscu

Polska znalazła się na 54 miejscu, pośród 136 krajów w raporcie o równości płci sporządzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne. Pierwsze miejsca należą do krajów nordyckich.

 / Fot. Hollem, Howard R/Public DomainRaport powstał w oparciu o takie dziedziny jak: polityka, ekonomia, dostęp do edukacji czy poziom zdrowia. Na samym szczycie znalazła się Islandia. Tuż za nią uplasowały się: Finlandia, Norwegia i Szwecja. Listę zamykają Syria, Czad, Pakistan i Jemen.

Polskę wyprzedza większość krajów Unii Europejskiej oraz takie państwa jak Kuba, Kazachstan czy Mongolia.
- Lubimy w Polsce myśleć, że mamy równość kobiet i mężczyzn, bo mamy dobre prawo. Niestety, nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach. Na pewno pochylimy się nad raportem i wyciągniemy wnioski - powiedziała PAP Monika Ksieniewicz z biura pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, cytowana przez Onet.pl.

Każdy z krajów mógł otrzymać punkty od 0 do 1, gdzie 0 oznaczało nierówność, a 1 równość. Końcowy wynik oblicza się na podstawie oceny czterech kryteriów (polityka, edukacja, zdrowie , sytuacja ekonomiczna). Jednak żaden z krajów nie otrzymał maksymalnego wyniku – państwa które znajdowały się na szczycie listy otrzymały najwyżej 0,81 punktu. Wynik Polski to 0,7 . Kraje zamykające listę znalazły się na granicy 0,5 punktu: Jemen otrzymał 0,51 a Pakistan 0,54 punktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Z moich obserwacji to kobiety w Polsce coraz bardziej rządzą i zdobywają zawody , dyscypliny sportu które kiedyś należały tylko do meszczyzn , wielu meszczyzn niewieścieje przy nich . Uważam że za niski jest ten wynik . Jeżeli jest prawo to są i czyny . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znaczy u nas kobiet na przykład murarzy, hydraulików czy operatorów koparek ręcznych jest mało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że artykuł ograniczył się do ogólników. Jestem bardzo ciekaw jak wyglądały oceny w poszczególnych kategoriach i co było przyczyną niskiej punktacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.