Facebook Google+ Twitter

Raport o seksualności Polaków

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-02 16:38

Zaglądanie pod cudzą kołderkę nie należy do najelegantszych zajęć, ale z drugiej strony pozwala lepiej poznać samego siebie.

fot. MWMEDIA Najnowsze badania na temat zachowań seksualnych Polaków, wykonywane w kontekście ryzyka zachorowania na AIDS, niosą wiedzę o życiu intymnym Małopolan, którzy w zdecydowanej przewadze deklarują zadowolenie z uprawianego seksu.

Trzy czwarte wiernych

Małopolanie satysfakcją z własnego życia seksualnego wynoszącą 76,8 proc. plasują się w średniej krajowej, znacznie jednak ustępując mieszkańcom Opolszczyzny, których radość z tego samego powodu sięga aż 91,6 proc. oraz Lubuszanom (84,7 proc.). Najmniej, gdyż 73,7 proc. radości życie erotyczne przysparza mieszkańcom Podkarpacia, skądinąd krajowym liderom wierności (tylko 10,6 proc. przynajmniej raz w życiu zdradziło partnera, co znaczy, że prawie 90 proc. poskromiło wszelkie pokusy). Przydomkiem lidera wierności nie mogą się pochwalić Małopolanie, którzy z 25,8 proc. zdrad zajmują exaequo drugie miejsce od tyłu. Na pocieszenie: prawie trzy czwarte dochowało partnerom wierności i każdy może liczyć, że znajduje się w tej większościowej puli.

14 minut. Czy to długo?

Również jako kochankowie utrzymujemy się w strefach średnich. Najdłużej trwa statystyczny stosunek w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem (ok. 17 min.), w Małopolsce ok. 14 min., a średni krajowy nieco dłużej, gdyż 14,34 min. Swoją drogą podziwiać tych, którzy kochają się z zegarkiem w (na) ręku.

Agencja - kwestia wstydliwa

Trudno jednoznacznie określić, czy mieszkaniec Małopolski lubi seks ryzykowny. Z badań wynika, że analny uprawia ponad 15 proc. osób, podczas gdy na Mazowszu, Pomorzu i w Lubuskiem 25-28 proc. Agencje towarzyskie odwiedza 9 proc. ankietowanych (są najbardziej popularne w województwach: łódzkim, pomorskim i mazowieckim), ale 13 proc. wstrzymuje się od odpowiedzi, z czego nietrudno o wniosek.

Małopolanki dzierżą prym

Małopolanki, wespół z Mazowszankami, dzierżą prym, gdy idzie o uprawianie seksu oralnego z wytryskiem do ust, co jest zachowaniem wielce ryzykownym (36 proc. wobec 13,2 proc. mieszkanek Podlasia i 15,4 proc. z Opolskiego). Słabo na tle innych regionów wypada w Małopolsce wiedza o HIV/AIDS. Zaledwie 70 proc. ankietowanych potrafiło wymienić trzy sposoby zapobiegania chorobie, gdy w Wielkopolsce, Podlaskiem, Lubelskiem, Opolskiem - ponad 80 proc. Wykazujemy się też najmniejszą w kraju tolerancją wobec homoseksualistów: aż 28 proc. Małopolan uważa, że osoby te powinny zrobić wszystko, by się leczyć. Najwięcej tolerancji geje i lesbijki znajdą, poza własnym środowiskiem, w województwach: dolnośląskim, pomorskim i centralnych.

Głód edukacji

Prawie połowa ankietowanych przyznała, że wiedzy o seksie nie czerpała od rodziców, ale od rówieśników. Prawie 80 proc. uważa, że w szkole powinny być prowadzone zajęcia wychowania seksualnego, a uwzględniając tych, którzy uważają "raczej tak" - ponad 90 proc. Wspiera tę inicjatywę 77 proc. Małopolan (najwięcej zwolenników ma w województwie dolnośląskim - 89 proc., a najmniej w województwach wschodnich i centralnych - 73 proc.). I choć termin "wychowanie seksualne" zapewne inaczej pojmują środowiska religijne i laickie, to jednak jest to ewidentne wołanie o wprowadzenie edukacji szkolnej w tej materii.

WYKORZYSTANO RAPORT: Z. IZDEBSKI, RYZYKOWNA DEKADA, SEKSUALNOŚĆ POLAKÓW W DOBIE HIV/AIDS, 2005, BADANIE WYKONANE NA ZLECENIE KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS, PRZEPROWADZONE PRZEZ TNS OBOP
Małgorzata Iskra
Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.