Facebook Google+ Twitter

Raport ONZ: Izraelskie zbrodnie w Strefie Gazy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-25 09:13

Zabijanie palestyńskich dzieci lub użycie jednego z nich w charakterze żywej tarczy - o takie zbrodnie wojenne popełnione podczas ostatniej wojny w Strefie Gazy oskarża izraelskie wojsko opublikowany wczoraj raport ONZ.

Dokument pojawia się w decydującym dla przyszłości Izraela momencie. Wczoraj okazało się, że do formującej przez prawicę koalicji Benjamina Netanjahu gotowa jest wejść lewicowa Partia Pracy. Z kolei w mieście Umm al-Fahm pod Hajfą doszło do brutalnych zamieszek izraelsko-arabskich.

Raport opracowali eksperci ONZ ds. praw człowieka. Zawiera on najbardziej aktualne z pojawiających się masowo oskarżeń wobec postawy sił izraelskich w trakcie trzytygodniowej wojny w Strefie Gazy.

Żołnierze oskarżają dowódców
Jedne z najbardziej obciążających zeznań złożyli niedawno sami uczestniczący w walkach żołnierze. Szacuje się, że w trakcie konfliktu zginęło około 1400 Palestyńczyków, w tym ponad 900 cywilów. Pojawiły się również doniesienia, iż podczas ofensywy izraelscy żołnierze nosili obraźliwe w swojej wymowie podkoszulki z wydrukowanymi na nich scenami używania przemocy wobec Palestyńczyków. Obrazki przedstawione na niektórych z żołnierskich koszulek wprost szydziły ze śmierci palestyńskich kobiet oraz dzieci.

Radhika Coomaraswamy, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ ds. sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych, podała przykład zmuszenia przez żołnierzy izraelskich 11-letniego chłopca do posłużenia im jako żywa tarcza. Zdarzenie miało miejsce 15 stycznia br. w okręgu Tel al-Hawa w okresie największego nasilenia walk w Strefie Gazy.

Raport ONZ przytacza też przypadki rzekomego dopuszczania się nadużyć przez rządzący w Strefie Gazy Hamas. Coomaraswamy oświadczyła, iż jego przedstawiciele tej palestyńskiej organizacji odmówili zbadania zasadności oskarżeń.

"Zbyt wiele przestępstw by je wymieniać"
Dodała, iż zdarzenia, o których mowa w dokumencie, stanowią tylko "kilka przykładów wśród kilkuset innych już udokumentowanych i zweryfikowanych" przez dziewięciu przedstawicieli ONZ. Po zakończeniu działań pod koniec stycznia pozwolono im prowadzić dochodzenie w rejonie konfliktu. - O przypadkach nieuzasadnionego użycia przemocy donoszono codziennie. Jest ich zbyt wiele, by wymienić je wszystkie - oświadczyła Coomaraswamy.

Konkluzje raportu są zgodne z oskarżeniami organizacji broniącymi praw człowieka. Podają one m.in., że izraelskie siły atakowały w czasie walk palestyńskie ambulanse.

- W trakcie operacji "Płynny ołów" Izraelczycy tworzyli liczne przeszkody na drodze pomocy dla rannych i chorych Palestyńczyków. Potrafili przetrzymywać uwięzione w domach rodziny kilka dni bez żywności, wody i lekarstw - mówi jeden z członków amerykańskiej organizacji Lekarze dla Praw Człowieka.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.