Facebook Google+ Twitter

Raport Pitery prawie gotowy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-25 12:24

Jak wynika z raportu Julii Pitery, pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją, ministrowie w ubiegłym roku wydali ze swoich służbowych kart kredytowych co najmniej 300 tys. zł. Po dostarczeniu zestwień za ostatni kwartał, raport zstanie opublikowany.

tokfm.pl / Fot. http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,7485931,Raport_Pitery__jak_ministrowie_korzystaja_ze_sluzbowych.htmlZ jeszcze niepełnych danych wynika, że ministrowie wydali z kart ok. 300 tys. zł. To oznacza, że zdecydowanie większość ministrów oszczędzała - oznajmia Julia Pitera. Jednak najwięcej ze służbowych kart korzystali urzędnicy resortu finansów i rozwoju regionalnego, którzy wydali odpowiednio - 68,2 tys. zł i 56,4 tys. zł. W przypadku Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, kwota to została wydana tylko do połowy roku, gdyż w następnym półroczu
z powodu zbyt dużych operacji postanowiono zabrać urzędnikom 22 karty kredytowe, czyli tyle ile było w dyspozycji resortu.

Jak zapewnia Anna Konik - Żurawska, rzecznik prasowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego kart używali przede wszystkim kierowcy i pion administracyjny, natomiast na kartach członków kierownictwa praktycznie nie było wydatków.

Kolejnym ministerstwem, które w największym stopniu korzystało z kart, jest Ministerstwo Obrony Narodowej, które do końca roku wydało prawie 48,4 tys. zł. Niewiele mniej wydały
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ tylko do końca września 2009 roku 33,5 tys. zł. Wydatki te zostały zanotowane tylko na jednej z kart, należącej do ministerstwa Jolanty Fedak.

Na co ministrowie wydawali tyle pieniędzy? Ponad połowa operacji to płatności za hotele. Zanotowano również wydatki za paliwo, bilety lotnicze, służbowe kolacje, a także upominki dla zapraszanych gości. Niestety, zdarzyły sięrównież wydatki o charakterze prywatnym na kwotę 613 zł. Jak podkreśla Pitera - były to "incydentalne przypadki". - Najczęściej wynikały z pomyłki. Wszystkie takie wydatki zostały zwrócone - tłumaczy pani minister. Wiadomo, że taki prywatny zakup zanotowano m.in. na karcie kredytowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych na kwotę
210,56 zł. Julia Pitera wskazuje jednak poprawę w gospodarności miniesterialnych urzędników: - W latach 2006 - 2007 wydatki o charakterze prywatnym sięgały 21 tys. zł.

Pierwszy taki raport został opublikowany w czerwcu 2008 roku, właśnie z inincjatywy Julii Pitery.
Były to wyniki kontroli kart używanych podczas kadencji PiS-u. Raport wykazał, że w ciągu dwóch lat ministrowie dokonali operacji na kwotę 1,4 mln złotych. Po tej kontroli premier Donald Tusk zobowiązał wszystkich ministrów do przestrzegania zasad korzystania ze służbowych kart płatniczych określonych przez Julię Piterę.

tokfm.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oby tym razem coś z tego wynikło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Pitera już pokazała, jakiej jakości raporty stwarza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze jest zostać gościem zaproszonym przez ministra !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.