Facebook Google+ Twitter

Raport posłów PiS: Śmietanko w Elewarze uprawiał kłusownictwo

Astronomiczne zarobki, nieuzasadnione egzotyczne podróże – m.in. takie wnioski zawarli w swoim raporcie posłowie PiS Przemysław Wipler i Dawid Jackiewicz, którzy przez 3 dni kontrolowali spółkę Elewarr. Wystosowali też apel do premiera Tuska o natychmiastowe zablokowanie 180-tysięcznej odprawy dla Andrzeja Śmietanki.

 / Fot. Lord Mountbatten/wikimedia/CC-BY-SAZdaniem posłów PiS potwierdziły się wszystkie informacje zawarte w tzw. taśmach PSL. Menedżerowie Elewarru otrzymywali olbrzymie pensje, spółka nie zastosowała się do pokontrolnych zaleceń NIK. Dyrektor generalny Andrzej Śmietanko odbył 24 egzotyczne podróże m.in. do Chin, Korei, Wietnamu, Japonii, USA, Kanady czy Arabii Saudyjskiej, które nie miały żadnego uzasadnienia dla przedmiotu działalności spółki.

Wipler i Jackiewicz prześlą swój raport premierowi Tuskowi wraz z listem wzywającym szefa rządu do objęcia osobistym nadzorem ministerstwa rolnictwa, do czego zobowiązał się po ujawnieniu taśm PSL. Zaapelowali też, by Donald Tusk wstrzymał wypłatę 180-tysięcznej odprawy dla zwolnionego dyrektora Śmietanko. Ponownie też stwierdzili, że do wyjaśnienia nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa powinna powstać komisja śledcza.
Według Jackiewicza w spółkach Skarbu Państwa nie ma zmian na lepsze, chociaż Donald Tusk jest premierem od pięciu lat i w kolejnych expose obiecywał pełną ich przejrzystość. Albo ma wiedzę i nie podejmuje żadnych działań, albo nie ma świadomości co się dzieje, co jest jeszcze bardziej kompromitujące dla niego jako prezesa Rady Ministrów – dodał Jackiewicz, jak informuje http://www.tvn24.pl/najpierw-zablokowac-180-tys-odprawy-raport-pis-z-elewarru,266966,s.html.

Posłowie PiS wyrazili przekonanie, że takich spółek jak Elewarr jest dużo więcej. W gestii ministerstw, agencji rządowych czy wojewodów znajduje się bowiem ponad 1000 spółek i często są one terenem kłusownictwa i grabieży państwowego majątku. Zapowiedzieli również, że ponieważ nie mogą liczyć na pomoc resortu skarbu, w ramach wypełniania poselskich obowiązków będą kontrolować dokumenty innych spółek.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

sprzeciw.salon24.pl
  • sprzeciw.salon24.pl
  • 26.07.2012 17:31

Porównujmy wynagrodzenie prezesa Elewarru dra Daniela Alain Korony z 2007 r. i dyrektora generalnego Andrzeja Smietanko z 2011/2012 roku. Dane są przybliżone, mogą się różnić o kilkanaście tysięcy złotych od stanu faktycznego, ale wiele mówią:

Prezes Korona - wynagrodzenie 6 średnich krajowych miesięcznie wówczas ok. 18.000 zł (dzisiaj byłyby to ok. 22-24.000 zł), wartość nagród i premii kilkunaście tysięcy złotych łącznie w okresie urzędowania. Odwołanie wraz z zakazem konkurencji łącznie ok. 6 miesięcy czyli ok. 100 tys. złotych brutto. Nie miał żadnej funkcji w spółkach zależnych od Elewarru. Zanim był prezesem, jako przewodniczący rady nadzorczej miał wedle szacunków ok. 4000 zł miesięcznie.

Andrzej Śmietanko - wynagrodzenie 29 tys zł miesięcznie w 2011 i 32 tys. zł miesięcznie w 2012 r. + wynagrodzenie w 2 radach nadzorczych zależnych od Elewarru ok. 14 tys. zł miesięcznieoraz łącznie 420 tys. zł nagród i premii. Łącznie dochody rzędu 800-890 tys. zł. rocznie. Koszt odwołania 6 miesięczne wypowiedzenie tj. ok. 200 tys. złotych brutto.

Dodajmy prezes Korona - nie miał wyjazdów zagranicznych, same krajowe po oddziałach i do tego zrezygnował z diet wyjazdowych, a dyrektor Śmietanko w ciagu 4 lat - 24 wyjazdy zagraniczne (USA, Brazylia, RPA, Japonia, Chiny, Wietnam itd), koszt ponad 340 tys. złotych.

Prezes Korona miał dużo mniej i jeszcze rezygnował z diet wyjazdów krajowych, Śmietanko miał w sumie ponad 4-krotnie więcej i jeszcze było mu mało, musiał zwiedzać świat za służbowe pieniądze.

Rząd wolał jednak Śmietanko od Korony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.