Facebook Google+ Twitter

Raport: Stan wody w polskich rzekach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-28 11:31

Hydrolodzy przestrzegają, że przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne. Na Podkarpaciu po sobotnich przyborach spowodowanych topnieniem śniegu i opadami deszczu, w nocy na większości wodowskazów zanotowano spadki w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.

Stany ostrzegawcze są przekroczone jeszcze na rzekach: Wisłok w Żarnowej i Rzeszowie, Stobnica w Godowej, Mleczka w Gorliczynie, Grabinianka w Głowaczowej i Wielopolka w Brzeźnicy.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadził starosta strzyżowski oraz wójt gminy Bojanów w powiecie stalowowolskim. Tam rzeka Łęg zagrażała budowanej oczyszczalnia ściekow w miejscowości Stany, więc strażacy zabezpieczyli teren workami z piaskiem.

Zagrożone są też tereny miejscowości Laski, Stany Załęże i Przyszów. Poza tym pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Rzeszowie oraz w mieście i gminie Przeworsk i gminie Tryńcza.

Podnosi się poziom wody w rzekach na Śląsku

Stan alarmowy przekroczony jest o kilkadziesiąt centymetrów na Brynicy. O pół metra przekroczony jest stan ostrzegawczy Odry w Chałupkach i Krzyżanowicach, o ponad metr w Raciborzu. Podobnie jest na Wiśle. Już dochodzi do zalań.

W sobotę została podtopiona posesja w Sosnowcu. Wzrosty wód wywołane są opadami deszczu i topnieniem pokrywy śnieżnej. Służby kryzysowe wojewody śląskiego ostrzegaja przed przebywaniem nad brzegami rzek.

W Małopolsce sytuacja jest stabilna i nie ma zagrożenia powodziowego

Z powodu roztopów i opadów deszczu w wielu miejscach kraju wzbierają wody w rzekach. Hydrolodzy ostrzegają, że w niektórych miejscach może dojść do podtopień terenów położonych nisko, oraz utrudnień w pracach hydrotechnicznych w korytach rzek.

Poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach, na Szreniawie w Biskupicach i na Uszwicy w Borzęcinie.

W związku z podniesieniem się poziomu wody w zbiorniku w Narożnikach, wójt gminy Radgoszcz w powiecie dąbrowskim ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Oznacza to wprowadzenie całodobowego monitoringu zagrożonych miejsc i ogłoszenie gotowości służb.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.