Facebook Google+ Twitter

Raport Verivox.pl: Internet 1 Mbit/s na linii TP

Nie wszyscy wiedzą, że jeśli posiadamy w domu łącze TP, internet możemy wziąć od jednego z operatorów alternatywnych. A szkoda, bo porównanie cen pokazuje, że warto. Raport Verivox.pl podpowiada, u którego z nich zamówimy najtańsze łącze.

 / Fot. Seweryn StanisławskiZgodnie z polityką Unii Europejskiej, zmierzającą do wymuszenia liberalizacji rynku telekomunikacyjnego, operatorzy o dominującej pozycji na rynku (w Polsce – TP) zobowiązani są odpłatnie udostępniać elementy swojej infrastruktury operatorom alternatywnym.

Z dwóch obecnych na polskim rynku technologii takiego dostępu, BSA oraz LLU, zdecydowaną przewagę rynkową ma BSA, czyli sprzedaż usług szerokopasmowych świadczonych w całości na infrastrukturze telekomu; w tej technologii operator alternatywny podpięty jest do TP jedynie w tzw. węzłach, a cały ruch sieciowy realizowany jest w elementach infrastruktury TP. Pierwsze łącza internetowe w technologii BSA uruchomiono pod koniec 2006 roku.

 / Fot. Seweryn StanisławskiTechnologia LLU (czyli uwolnionej pętli abonenckiej, gdzie internet dostarczany jest w ramach sieci operatora alternatywnego przy wykorzystaniu linii łączących centralę TP z abonentem) jest dużo mniej popularna – na ok. milion uwolnionych przez TP łączy operatorzy alternatywni aktywowali zaledwie kilkaset. LLU dostępne jest w Polsce od 2008 roku.

Raport Verivox.pl dotyczy dostępu do internetu świadczonego na linii TP bądź przez samą Telekomunikację Polską, bądź przez operatorów alternatywnych w technologii BSA. Łącza LLU – ze względu na znikomą penetrację rynku tą usługą – w raporcie Verivox.pl świadomie pominięto.

Tabela 1. Ranking najtańszych operatorów internetu na linii TP według frekwencji występowania ich oferty w rankingach regionalnych. / Fot. Seweryn Stanisławski
Tabela 1. Ranking najtańszych operatorów internetu na linii TP według frekwencji występowania ich oferty w rankingach regionalnych.

Powyższa tabela prezentuje zestawienie operatorów dokonane według liczby wystąpień poszczególnych operatorów w rankingach regionalnych. Kolumna „Ogółem” dotyczy całkowitej liczby wystąpień we wszystkich rankingach regionalnych, niezależnie od zajętego miejsca. Kolejne kolumny pokazują statystykę zajmowania poszczególnych miejsc w rankingach, np. oferta Orange należy do pięciu najtańszych ofert w 29 strefach numeracyjnych, z czego w 28 przypadkach jest ofertą najtańszą w regionie, a w jednym przypadku zajmuje drugie miejsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.