Facebook Google+ Twitter

Raport wykazał nieprawidłowości przy powstawaniu Orlików

Raport NIK ujawnia liczne nieprawidłowości w przeprowadzaniu inwestycji związanej z projektem „Moje boisko – Orlik 2012”. Tylko dwie gminy z 31 skontrolowanych wybudowały boiska bez zastrzeżeń.

 / Fot. Radosław Drożdżewski wikipediaNajwięcej uwag dotyczy wykonania obiektów, ale także sposobu zarządzania nimi. Jakość Orlików budzi zastrzeżenia, zważywszy na koszt wykonania. Kontrola wykazała niekompletne wyposażenie, usterki i przypadki niesolidnego wykonania projektu, np. "niebezpiecznie wystające śruby, plastikowe, zamiast metalowych, mocowania w ogrodzeniu, nie zainstalowanie lamp i wentylatorów, czy wybudowanie boiska mniejszego o 15 metrów kwadratowych niż zakładały to plany". To tylko niektóre z uchybień jakich dopatrzyli się kontrolerzy.

Najbardziej bulwersujący w tych wszystkich brakach jest fakt, że program rządowy, który z założenia powinien być otwarty i dostępny dla wszystkich, niestety taki nie jest. W co czwartej skontrolowanej gminie, zaplecza Orlików nie były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. zbyt wysokie progi, brak podjazdów. Nie najlepsze świadectwo inspekcji nadzoru sanitarnego wystawia fakt, że przy tylu błędnych projektach, tylko w jednym przypadku inspektor nakazał poprawienie i przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych.

Inne uwagi dotyczą między innymi, nie zatrudniania wykwalifikowanych trenerów do prowadzenia zajęć i dbania o bezpieczeństwo użytkowników. Również koszt budowy Orlików budzi zastrzeżenia. W większości przypadków znacznie przekroczono szacunkowe koszty (zdarzało się, że nawet dwukrotnie).

Oby te wszystkie nieprawidłowości zostały szybko i sprawnie usunięte, tak by wszyscy chętni mogli w pełni korzystać z tych obiektów. W trosce o zdrowie i kondycję dzieci i młodzieży, leży to w interesie nas wszystkich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.