Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport z rynku nieruchomości – II kwartał 2014 r.

Artur Osak
Artur Osak
dom.gratka.pl
Z danych serwisu dom.gratka.pl wynika, że ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli dostosowują się do realiów rynku - coraz mniej widoczne są obniżki, ale także podwyżki nie są spektakularne.

Ceny mieszkań

W segmencie mieszkań jednopokojowych największy wzrost średniej ceny ofertowej, podczas trzech pierwszych miesięcy, nastąpił w Olsztynie – 3 proc. W segmencie mieszkań 2-pokojowych największy wzrost ceny nastąpił w Lublinie i Wrocławiu – 2 proc. W segmencie mieszkań 3-pokojowych w Gorzowie Wielkopolskim zanotowano największy wzrost – 2 proc., średniej ceny ofertowej. Wzrosty cen ofertowych w I kwartale nie występowały jednak we wszystkich analizowanych segmentach jednostajnie.

W trakcie trzech ostatnich miesięcy ceny ofertowe spadły m.in.: w Kielcach w segmencie kawalerek (-6 proc.), wśród mieszkań 2-pokojowych w Bydgoszczy (-2 proc.), wśród mieszkań 3-pokojowych w Łodzi (-6 proc.).

Struktura sprzedaży mieszkań

Około 65 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w II kwartale 2014 roku do sprzedaży, miało ponad 13 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000. Najwięcej lokali ponad trzynastoletnich proponowano do sprzedaży – podobnie jak w I kwartale - w Opolu – 84 proc. całej oferty rynkowej w tej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że liczba lokali w takim wieku wzrosła w Opolu o 4 proc. względem poprzedniego kwartału. Podobne ilości starszych lokali oferowano Białymstoku i Łodzi – odpowiednio 78 i 79 proc. wszystkich ogłoszeń w tych miastach.

Z drugiej strony – najwięcej mieszkań wybudowanych w ostatnich trzynastu latach oferowano do sprzedaży w Krakowie - 43 proc. całej oferty sprzedażowej mieszkań na rynku wtórnym w tym mieście.

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży mieszkań ze względu na ilość pokoi to dominowały we wszystkich analizowanych miastach mieszkania 2- i 3-pokojowe.

Najwięcej mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym w II kwartale oferowano – podobnie jak w I kwartale - w Krakowie – 13 proc. całej oferty kwartalnej w mieście. W Łodzi oferowano najwięcej mieszkań 2-pokojowych – 42 proc. całej oferty kwartalnej w mieście. W Gorzowie Wielkopolskim oferowano najwięcej mieszkań 3-pokojowych – 43 proc. Lokale posiadające więcej niż 3 pokoje najczęściej występowały w ofercie szczecińskiej – 20 proc.

Rynek kredytów hipotecznych

W trakcie drugiego kwartału banki systematycznie zwiększały koszty kredytów mieszkaniowych. Z pośród 20 ogólnopolskich banków, w II kwartale jedynie 1 bank poprawił swoją ofertę w stosunku do I kwartału 2014r., 11 banków pogorszyło oferty, natomiast 8 banków nie zmieniło swojej oferty dla kredytów hipotecznych.

Zauważalna jest stabilizacja ofert na rynku, zmiany związane ze wzrostem kosztów kredytu były bowiem je tak duże jak w poprzednich kwartałach. Jednak średnia wysokość marży dla ostatniego dnia II kwartału dla 20 ogólnopolskich banków wyniosła 1,83% (przy założeniu kredytu na 300tyś zł, posiadania 20% wkładu własnego oraz skorzystaniu z najbardziej popularnych promocji),w stosunku do średniej marży 1,69% w I kwartale.

Cały RAPORT można pobrać TUTAJ

Źródło: dom.gratka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto