Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21316 miejsce

Raporty Kuklińskiego ujawniają szczegóły stanu wojennego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-12 09:49

Ujawnione przez CIA raporty Ryszarda Kuklińskiego dotyczą przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego, stanowiska jakie w tej sprawie zajmował Wojciech Jaruzelski i relacji generała z ówczesnymi władzami w Moskwie. Dokumentacja jest bardzo obszerna - zawiera ponad 1000 stron dokumentów.

W specjalnej publikacji poświęconej działalności Ryszarda Kuklińskiego, Centralna Agencja Wywiadowcza wyszczególniła niektóre fragmenty jego raportów. W jednym z nich, z lutego 1981 roku, Kukliński informuje Amerykanów, że po wyborze generała Wojciecha Jaruzelskiego na stanowisko premiera prace nad planami stanu wojennego zostały przyspieszone. W kwietniu zostają one przedstawione 30 funkcjonariuszom KGB, którzy przybyli na konsultacje do Warszawy.

Kiedy Wojciech Jaruzelski zapoznaje się z planami - to według Kuklińskiego - oświadcza, że w najczarniejszych zakamarkach swojej świadomości nie znajduje miejsca na myśl o możliwości wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W czerwcu pułkownik donosi, że Moskwa zarządziła ewakuację z Polski rodzin obywateli ZSRR. Informuje też o manewrach sił Układu Warszawskiego na terytorium naszego kraju, bez udziału wojsk polskich. W innym raporcie Kukliński pisze, że choć Moskwa chce za wszelka cenę uniknąć interwencji zbrojnej w Polsce, to radzieckie dokumenty wojskowe wskazują na to, że prowadzi intensywne przygotowania do inwazji.

Jesienią 81 roku Kukliński podkreśla, że Stanisław Kania sprzeciwia się wprowadzeniu stanu wojennego, ale Jaruzelski zmienia nastawienie i obecnie opowiada się za zdecydowanymi działaniami.

W październiku Amerykanie otrzymują raport o rozmowach telefonicznych Jaruzelskiego z Breżniewem, które Kukliński określa mianem nieprzyjemnych. 2 listopada sztab generalny dostaje wiadomość, że Stany Zjednoczone wiedzą o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego. Kilka dni później Ryszard Kukliński wraz z rodziną zostaje ewakuowany z Polski. 13 grudnia generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.