Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7199 miejsce

Rasa psów Shar-Pei

Przebywanie w towarzystwie shar-peja to prawdziwa przyjemność. Kochający ludzi, wierny i oddany bez wątpienia stanie się naszym domowym ulubieńcem.

Shar-pei na spacerze. / Fot. Piotr JaguśPies z reklamy środka przeciwzmarszczkowego - to najczęstsza reakcja ludzi na widok przedstawiciela rasy shar-pei. Odmienny wygląd: pomarszczona skóra, fioletowy język (u normalnego psa świadczący o duszeniu się) i obłędne spojrzenie to jego krótka charakterystyka. Shar-peje w Polsce stają się coraz bardziej popularne.

Te pochodzące z Chin psy przybyły do Polski z USA i Republiki Czeskiej. Wywodzą się one prawdopodobnie z miasta Dali w Guangdong. Z powodu podatków nakładanych na ich właścicieli hodowla shar-pei w Chinach zaczęła zanikać. Przed wyginięciem uratowali ją Amerykanie ściągając psy do USA.

Shar-pei / Fot. Piotr JaguśShar-pei jest psem średniej wielkości. Waży od 17 do 16 kg, osiągając przy tym wzrost 41- 51 cm w kłębie.

Shar-pei oczekujący na powrót na właściciela. / Fot. Piotr JaguśObserwując shar-peje podczas na spaceru można odnieść wrażenie, że są to spokojnie i łatwe w ułożeniu psy, nie stwarzające większych problemów. Niestety w żadnym wypadku tak nie jest. Każdy pies ma swoje atuty jak i wady. Shar-pei to czworonóg wymagający sporego wysiłku i czasochłonnej pielęgnacji. Należy poświęcać mu wiele czasu i uwagi. Uwielbia przebywać w gromadzie-towarzystwie, ciężko mu przystosować się do pozostawania samemu przez 10 godzin dziennie. Co tyczy się kwestii wychowania shar-peja, nie musimy być zaawansowanymi hodowcami aby dobrze go ułożyć. Zresztą wszystkiego można się dowiedzieć korzystając z doświadczenia innych. Niewielka liczba specjalistów w tej dziedzinie zachęca do współpracy z hodowcami i integracji w środowisku właścicieli. Dlatego bardzo poleca się przed wyborem tej rasy wizytę na wystawie w celu zdobycia odpowiednich informacji. Dzięki temu posunięciu będziemy mieli pełny wachlarz możliwych konsekwencji przyjęcia tego typu psa pod swój dach.

Z wieloletniego doświadczenia hodowców wynika, że psów tych praktycznie nie da się szkolić. Nie oszukujmy się, shar-pei to nie owczarek niemiecki czy labrador, który będzie chodził z nami przy nodze. Nie pomogą tutaj ćwiczenia grupowe czy indywidualne z treserami. Psy te są nieprzekupne. Jeśli nie będą chciały, to zwyczajnie nie wykonają naszej komendy. Nie polecam metod siłowych, gdyż niszczą one całkowicie psychikę psa, który może i posłuszny, traci momentalnie całą radość z życia.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to jest ona najważniejsza szczególnie w wieku szczenięcym. Wtedy właśnie fałdy zwiększają możliwość pojawienia się zakażeń skóry. Trzeba pilnować również oczu, aby nie ropiały i były czyste. Pojawia się wtedy zawsze problem tzw. drugiej powieki. Pies w całym swoim życiu musi odbyć od jednej do dwóch operacji jej podwieszania. Niezwykle ważna jest pierwsza, operacja ponieważ w razie zaniedbań lub złego wykonania zabiegu może to skutkować osłabieniem, a nawet utratą wzroku. Należy również pamiętać o dbaniu o uszy i oczyszczać je dość często pomimo niechęci psa do takowych zabiegów.

Kolejnym istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy wyborze shar-peja to kwestia żywieniowa. Jako zwierze hodowane w Azji w celach uboju może nie akceptować przyjmowania niektórych rodzajów pokarmów jak np. czerwonego mięsa. Jest to uwarunkowanie genetyczne wynikające z prostej relacji, iż mięso zwierzęcia, które je inne krwiste mięso jest niesmaczne ze względu na słodkawy posmak. Dlatego właśnie podstawowymi składnikami diety shar-peja są obok specjalistycznej karmy, ryż oraz drób. Często u tej rasy zdarzają się zaburzenia trawienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.