Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18533 miejsce

Rasistowskie plakaty w Przemyślu

W paru miejscach Przemyśla pojawiły się plakaty z wizerunkiem czarnoskórego Simona Moleke Nije. Pod plakatami z rasistowskimi treściami podpisuje się organizacja pod nazwą Białe Orły Podkarpacia.

Rasistowskie plataty w Przemyślu. Fot. Łukasz SolskiW kilku miejscach Przemyśla rozwieszono plakaty nawiązujące do sprawy Simona, który zaraził kilkanaście kobiet wirusem HIV. “Dziś już wiemy, do czego prowadzi tolerancja wobec kolorowych emigrantów” – głosi tekst, poniżej którego znajduje się zdjęcie emigranta z czarną opaską na oczach. Dalej zaś autorzy plakatu wyjaśniają: “Czarnoskóry emigrant z Kamerunu Simon Moleke Nije świadomie zarażał wirusem HIV polskie kobiety”. Autorzy podpisują się jako Białe Orły Podkarpacia.

Sprawa 32-letniego Simona Mola wyszła na jaw pod koniec ubiegłego roku. Do Rasistowskie plataty w Przemyślu. Fot. Łukasz SolskiPolski trafił on jako uchodźca z Kamerunu w 1999 roku. Podczas pobytu w ośrodku dla uchodźców przeszedł badania, które wykazały, że jest nosicielem wirusa HIV, o czym zgodnie z procedurą został poinformowany. W październiku ubiegłego roku na policję zgłosiła się młoda kobieta, która została przez Simona zarażona wirusem HIV. Potem zgłosiły się następne. Wtedy stołeczna prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, które potwierdziło podejrzenia. 6 stycznia Mol został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Ciąży na nim zarzut umyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, u co najmniej czterech kobiet, za co kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Konstytucja RP zakazuje istnienia organizacji, których program lub działalność zakłada, dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, a każdy, kto publicznie nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych lub rasowych, popełnia przestępstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

com napisała, powyżej, niech starczy ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, Lukasz :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam dać plusa,za dobra postawę (to ,ze Lukasz wytknął coś, co wydaje mu się nieprawidłowe). ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

o, licznik nie pokazuje liczby odsłon - zepsuł się?
*O postępowaniu Simona można napisać osobny tekst. Ten zdecydowałem się poświęcić ludziom, ktorzy stoja za plaktami* - bardzo dobra riposta! To jest artykuł o sianiu nienawiści, a postępowanie SM to całkiwm inna sprawa. Kilkanaście lat temu grupa Wietnamczyków zabiła 5-osobową rodzinę w Czechosłowacji. Jak to się odbiło na podobnych sprawach - łatwo odgadnąć. WIększość reaguje dość naturalnie - przynajmniej niechęcią. A jak w Belgii postrzegano nas, Polaków, po zamordowaniu młodego Belga przez (w końcu) obywatela Polski i naszego rodaka?
Ojciec tego chłopaka napisał na witrynie sklepu - Syna zabito dla odtwarzacza mp3. A mógł napisać - Syna zabił Polak dla odtwarzacza mp3. I cóż byśmy poczęli? Przecież by nie skłamał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo (i plus) dla Łukasza - w swoim mieście wypatrzył szykującą się awanturę. Inne media powinny zacytować naszego korespondenta.

W artykule *Szymon Gramocząsteczka* napisałem parę dni temu -
*Żal faceta, w szczególności w aspekcie jego powiązań z paroma szczytnymi ideami i szkoda tych idei, które wprawdzie się obronią, jednakże wpływ tej sprawy na nasze społeczeństwo będzie odczuwany przez dziesiątki lat, o czym (niestety) już niebawem się przekonamy. Minusem tej głośnej sprawy jest wątek rasistowski, który będzie bezlitośnie rozwijany wraz z toczeniem się śledztwa i procesu.*
I wykrakałem (było to oczywiste).
Sosna ma rację - jeśliktoś jest u kogoś gościem (w kraju jak i w domu) to powinien przestrzegac lokalnego zwyczaju. I to dotyczy nie tylko obcokr. u nas, czy Polaków za granicą (wstyd miza niektorych), ale w ogóle - jeśli cudzoziemiec instaluje się w innym kraju (i to z reguły - nie oszukujmy się - z powodów ekonomicznych, to powinien szanować kraj, ktory go przygarnął, a nie uruchamiać wszystkie możliwości tamtejszej demokracji, aby nie tylko finanse wyciągnąć, ale jeszcze narozrabiać w innych dziedzinach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

#bolwal- przyjrzyj się jak wygląda logo tej organizacji ,które widnieje u dołu plakatu...środkowa część tej tarczy przypomina lekko zmodyfikowana swastykę( i wcale nie jest to naciągane skojarzenie).
Poza tym cala treść tego ogłoszenia jest tak sklecona ,aby powodowała negatywne skojarzenia typu: czarnoskóry=wróg
( bo nie dość ,ze zabrał polskiemu mężczyźnie kobietę,to jeszcze świadomie zraził ja HIV ) .
Lukasz nikogo nie oskarża,tylko zwrócił(słusznie) uwagę ,ze coś się dzieje... coś jest nie tak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie rzuciło się w oczy ich fałszywe rozumienie tolerancji.
I druga strona medalu. Jestem imigrantem, mam prawa, ale i obowiązek szacunku, lojalności wobec gospodarza tego kraju. Dotyczy to mniejszości w Polsce i Polaków za granicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i jakby nie bylo takie teksty to nienawiść rasowa i narodowościowa... i nawoluje do nienawisci....

Komentarz został ukrytyrozwiń

O postępowaniu Simona można napisać osobny tekst. Ten zdecydowałem się poświęcić ludziom, ktorzy stoja za plaktami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2007 19:06

Polowanie na faszystów to ważna i potrzebna działalność, ale w tym wypadku jest to baaaardzo naciągane.

Po pierwsze - jaka część tego plakatu jest niby niezgodna z treścią artykułu konstytucji ktory cytujesz? Nawoływanie do nienawiści, agresji? Gdzie?

Po drugie - co z netralnością dziennikarską. Nie potępiasz człowieka, który dla sexu z kobietami był gotów poświęcić ich zdrowie, potępiasz natomiast ludzi, którzy wyrażają swoją zrozumiałąniechęć dla imigrantów takich jak ten morderca.

A zaraz pewnie i ja zostanę okrzykniety faszystą i rasistą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.