Facebook Google+ Twitter

Rasizm w podróży

Odmienny kolor skóry przypadkowo napotkanego człowieka to wciąż powód do podejrzliwości. Szczególnie w pociągu.

Stereotypy i uprzedzenia są najlepiej widoczne w sytuacji, której człowiek się nie spodziewa. W momencie, kiedy zaskakuje go nieprzewidziany zwrot wydarzeń. Na przykład w podróży pociągiem...

Wiadomo, że człowiek wsiadający do pociągu, nie mając wskazanego miejsca na bilecie, będzie go szukał w wolnych przedziałach. I tu jest problem: co zrobić jeśli wszystkie przedziały w wagonie są "wypchane" ludźmi, a jedyne wolne miejsca siedzące znajdują się w przedziale, w którym samotnie podróżuje czarnoskóry młody mężczyzna?

Najlepiej przejść do następnego wagonu i tam szukać szczęścia. Nigdy nie wiadomo, co takiemu przyjdzie do głowy. Nawet jeśli dwoje młodych ludzi - dziewczyna i chłopak - bez oporów zajmują miejsca obok niego i po jakimś czasie nawiązują miłą konwersację, z której wynika, że czarnoskóry mężczyzna bardzo dobrze mówi po polsku, starsi ludzie wolą nie ryzykować i uparcie szukają miejsc w pozostałych przedziałach.

Czy nadal kierują się strachem przed obcym i nieznanym? Mimo wszelkich zmian zachodzących w naszym kraju i prób dorównania zachodnioeuropejskim standardom, uprzedzenia rasowe są wciąż obecne w "prawdziwym" codziennym życiu. Jednakże, co jest istotną sprawą, stereotypom najczęściej ulegają ludzie starsi, wychowani w innych czasach, kiedy Murzyn w Polsce był wręcz atrakcją. Młodzi ludzie są bardziej otwarci na inne kultury.

Czy jednak wszechobecne i ogólnodostępne media nie spełniają misji i nie zachęcają ludzi do poznawania obcych kultur i zwyczajów? Czy może problem wciąż tkwi w niemożliwości przeniesienia tolerancji prezentowanej w mediach do życia codziennego?

Co ciekawe, tak dużych kontrowersji nie wzbudzają na przykład przedstawiciele państw azjatyckich. Czarny kolor skóry wciąż pozostaje wielką zagadką dla starszego pokolenia Polaków. Trudno jest pojąć czyjeś uprzedzenie, czy zburzyć stereotyp. Może jednak warto próbować, bo podróżując samotnie pociągiem to właśnie ten młody czarnoskóry mężczyzna był narażony na większe nieprzyjemności, niż pasażerowie przysiadający się do niego.

Podróż pociągiem, jak żadna inna forma przemieszczania się, zawsze dostarcza ciekawych informacji o zwyczajach i prawach panujących w społeczeństwie. Pozwala na wnikliwą analizę zachowań ludzkich i próbę ich zrozumienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Poruszyłaś ważny i wrażliwy temat, jednak, moim zdaniem, zrobiłaś to nieco "po łebkach". I muszę sie częściowo zgodzić z komentarzem od >krystt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucky_Luck: Murzyni w Polsce nie wszyscy są skupieni w okolicach Stadionu X lecia. Są lekarzami, ekonomistami, studentami - prezentują ogólnie wysoki poziom tak untelektualny jak i kultury osobistej. Czy należy i słusznym jest stosowanie do nich odpowiedzialności zbiorowej? Przyjmując taki sposób myślenia uprawnia się opinię "Polaka złodzieja" w państwach zachodnich. W końcu złapano tam kilku sklepowych złodziei, czy aresztowno bandytów, którzy okazali się Polakami! A co w takim razie z setkami tysięcy naszych obywateli, którzy uczciwie pracują tam na godne życie? Ich nie widać, ale jakże łatwo dokleić im ogólną etykietkę. Co do Simona - ten człowiek, o ile mi wiadomo, żadnej białej dziewczyny nie zgwałcił - to jaką opinię można wydać tym dziewczynom? I czy można taką opinię rozciągnąć na wszystkie białe dziewczyny? Stosowanie odpowiedzialnośi zbiorowej jest niesprawiedliwe i może tylko rodzić kolejne szowinizmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja osobiście nie przepadam za czarnymi mężczyznami z ok. Stadionu X lecia. Takie chamstwa i prostacstwa daleko szukać u białych. Naprawdę!

Przykład? "Dasz dupy do kochania?" do białych dziewczyn? Od razu przypomnina mi się Simon.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Argumentacja: "bo tak" świadczy o niskim poziomie intelektualnym osoby. W takich przypadkach racjonalna argumentacja nie ma szans dotarcia do niej, bo nie ma "odbiornika". Istnieje możliwość wpływu na uczucia przez odpowiedni dobór lektur, filmów - o ile wcześniej rodzice i szkoła zdołały wyrobić u takiego człowieka jakąkolwiek wrażliwość (co w takich przypadkach jest mało prawdopodobne). Można żywić tylko nadzieję, że ilość takich osobników w społeczeństwie będzie maleć wraz z upływem czasu. Oczywiście dużą rolę w tym procesie musi odegrać rodzina, szkoła i Kościół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc bardziej przeraża mnie rasizm wśród ludzi młodych. Starsi, jak napisała Autorka, zachowują rezerwę wobec ludzi o innym kolorze skóry, bo byli wychowani w innych czasach, bo dla nich to nowość, a nowego trzeba się bać i tak dalej, i tak dalej. Natomiast młodsi - bo nie zgodzę się z Autorką, że "Młodzi ludzie są bardziej otwarci na inne kultury" - nie lubią (cóż za eufemizm, swoją drogą) czarnoskórych czy Azjatów, "bo nie", bo to wrogowie, bo trzeba ich zwalczać. Tak więc postawa wynikająca u ludzi starszych z niewiedzy, u wielu młodych ludzi wynika z negatywnego nastawienia, bezkompromisowego oceniania i rozstrzygania. Niewiedzę można zniwelować poprzez uświadamianie itd., ale jak poradzić sobie z kimś, kto uważa tak a tak, "bo tak", i jest przekonany o słuszności swoich sądów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Rasizm, jak i wszelkie uprzedzenia, szowinizmy, to rzecz straszna, którą trzeba zwalczć przede wszystkim przez uświadomienie społeczeństwa - tak zrozumiałem przesłanie tego artykułu. Wiek mimo wszystko nie ma tu znaczenia.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikogo nie segreguje, opisuje tylko własne obserwacje i też zachęcam do obserwowania. Nie możesz podważać tego co sama zauważam i zapamiętuję. Co do zachowań i odczuć starszych ludzi to tu bym się w ogóle nie wypowiadała na Twoim miejscu, nie znając mojej sytuacji i doświadczeń, a sugerując się zdjęciem. Dział nazywa się Moje Trzy Grosze, więc opisuje swoje spostrzeżenia, na podstawie SWOICH własnych doświadczeń. Ale dziękuje za komentarz, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...starsi ludzie wolą nie ryzykować...", "...stereotypom najczęściej ulegają ludzie starsi, wychowani w innych czasach...", "Czarny kolor skóry wciąż pozostaje wielką zagadką dla starszego pokolenia Polaków."
Sadząc po foto w profilu, o ile jest autentyczne, to pozazdrościć wiedzy na temat postaw, zachowań i odczuć starszych ludzi. Segregacja na ludzi starych i młodych to też forma rasizmu. Co ma wiek do postaw, inteligencji, wykształcenia, tolerancji i tysięcy innych spraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.