Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28729 miejsce

Raskolnikow na dużym ekranie

Filmy tego typu rzadko goszczą na ekranach kin, a jeszcze rzadziej można je zobaczyć w telewizji. Teraz wszyscy zainteresowani będą mieli okazję obejrzeć najlepszą ekranizację arcydzieła Fiodora Dostojewskiego za darmo.

Georgij Taratorkin - odtwórca roli Raskolnikowa / Fot. Klatka filmowaLew Kulidżanow przygotowywał się do pracy nad ekranizacją "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego blisko 10 lat.
Wynik jego pracy uchodzi za najlepszą próbę przeniesienia historii byłego studenta Raskolnikowa na język filmowy. Reżyser kierował się dewizą: "Wszystko powinno być proste - przecież to powieść realistyczna". Kulidżanow z wielką dbałością odtworzył nie tylko wszelkie detale czasów, w których dzieje się akcja powieści, ale też ich przytłaczający klimat. Film okazał się wielkim sukcesem. W roli Raskolnikowa wystąpił debiutujący Georgij Taratorkin, trzeba powiedzieć, że był to debiut udany. Wcielający się zaś w rolę Porfirego Pietrowicza, Innocenty Smoktunowski został wybrany najlepszym aktorem w 1970 r.

Kinematografia rosyjska bardzo chętnie sięga do klasyki literackiej. W samym okresie przedrewolucyjnym sfilmowano "Zbrodnię i karę" aż cztery razy. Dzieło Kulidżanowa odznacza się jednak wielką wiernością wobec oryginału i wspaniałym oddaniem ducha epoki, który studenta Raskolnikowa przywiódł do zabicia lichwiarki i jej siostry.

Lew Kulidżanow debiutował w 1955 r. krótkometrażowym filmem „Damy”.

Darmowy pokaz filmu odbędzie się 18 czerwca o godz. 17, w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie przy ul. Belwederskiej 25 ( www.spotkanie.waw.pl).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z chęcią bym obejrzała, gdyby pokazali go we Wrocławiu. Choć nie ma się co oszukiwać, książce nie dorówna żadna ekranizacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.