Facebook Google+ Twitter

Ratmaz 3 wystartował

W Sopocie i Gdyni odbywają się ratownicze manewry "społecznych" i zawodowych grup ratowniczych. Ćwiczenia ratowników zakończą się w niedzielne popołudnie.

Logo tegorocznych manewrów. / Fot. materiał organizatoraRatmaz to kryptonim manewrów ratowniczych dla organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianym ratownictwem. Już po raz trzeci organizuje je sopocki Hufiec ZHP. Biorą w nim udział harcerskie grupy ratownicze, strażacy ochotnicy, PCK oraz zawodowe służby.

Ratownicy na statku. / Fot. Konrad KmiećDzisiaj do południa ćwiczyliśmy ratowanie załogi na statku - relacjonuje przebieg manewrów phm. Marta Bednarska, komendantka Hufca ZHP Sopot - najciężej poszkodowanego podjął śmigłowiec ratowniczy Anakonda z Marynarki Wojennej RP i odtransportował do szpitala na lądzie. Była to największa akcja podczas tegorocznych ćwiczeń. Wieczorem ratownicy będą ćwiczyć swoje umiejętności podczas mniejszych zdarzeń w Sopocie.

Anakonda podejmuje poszkodowanego ze statku. / Fot. Konrad KmiećRatownictwo to najszybciej i najprężniej rozwijająca się specjalność w harcerstwie. W harcerski program wpisane jest szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, a większe umiejętności można zdobywać w drużynach i klubach ratowniczych. Pomysł sopockich harcerzy, cieszący się dużą popularnością wśród ratowników amatorów z kilku organizacji pozarządowych, pozwala nie tylko na wymianę doświadczeń, ale również ćwiczy koordynację akcji ratowniczych z udziałem rożnych podmiotów.

Harcerscy ratownicy coraz częściej zabezpieczają rożne imprezy masowe, przed rokiem zabezpieczali gdańskie EURO 2012. Zdobyte umiejętności potrafią wykorzystać w praktyce. Wystarczy wspomnieć o niedawnym poważnym wypadku drogowym w Gdyni, gdzie pierwsi z pomocą poszkodowanym przyszli własnie harcerze.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kilka migawek z RATMAZ'u https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JPv_c0039JY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie Panie Andrzeju, RATMAZ to ćwiczenia społeczników głównie, organizowane przez wolontariuszy w harcerskich mundurach, choć z udziałem i zawodowców. W sobotę wieczorem np. ratownicy brali udział gaszeniu hotelu i udzielaniu pomocy poszkodowanym. Oczywiście wszystko było pod kontrola i z pozorantami. W niedzielę ostatnie mniejsze akcje ratunkowe w Sopocie.
Natomiast Baltic Sarex to typowe morskie, i tyko morskie ćwiczenia ratownicze. I tylko zawodowców. No i nie w Sopocie ani w Gdyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.