Facebook Google+ Twitter

Ratownicy górscy z Polski i Słowacji będą się wspierać

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-11 20:12

Ratownicy z Polski i Słowacji podpisali umowę na mocy, której będą się wpierać i w razie potrzeby latać z pomocą na drugą stronę Tatr. Air Transport Europe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe porozumiały się w słowackiej miejscowości Poprad.

TOPR dysponuje jednym śmigłowcem Sokół, który stacjonuje w Zakopanem, słowacka spółka posiada cztery włoskie helikoptery Agusta i jednym niemiecko-francuskim Eurocopterem. Od dziś kiedy pogoda w Zakopanem uniemożliwi start Sokoła, polscy ratownicy poproszą o przylot śmigłowca z Popradu. I odwrotnie, Słowacy mogą wezwać na pomoc polski helikopter, kiedy ich Agusta będzie już zaangażowana w jakiejś innej akcji ratunkowej.
Naczelnik TOPR Jan Krzysztof powiedział Polskiemu Radiu, że takie sytuacje zdarzają kilka razy do roku. Andrej Kohut z Air Transport Europe wyjaśnił zaś, że na miejsce wypadku w Wysokich Tatrach Słowacy są w stanie dolecieć w ciągu sześciu do dziesięciu minut, do najbardziej odległych zakątków Tatr Zachodnich potrzebują z Popradu co najwyżej dwudziestu minut.

Obie strony uzgodniły, że pomocy będą udzielać bezpłatnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.