Facebook Google+ Twitter

Ratownicy TOPR wyruszyli w Himalaje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 17:21

Siedmiu ratowników TOPR wyruszyło dziś na wyprawę w Himalaje. Celem wyprawy jest zdobycie "Białej Góry" czyli siódmego szczytu świata - Dhaulagiri. W ten sposób ratownicy chcą uczcić stulecie działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak tłumaczy kierownik wyprawy Ryszard Gajewski, TOPR-owcy wybrali Himalaje dlatego, że ich patron Jerzy Hajdukiewicz jako pierwszy Polak uczestniczył w wyprawie na Dhaulagiri. Gajewski przypomina, że Hajdukiewicz ma duże zasługi w rozwoju medycyny górskiej i sprzętu ratowniczego, który trafił do Polski w latach 60.

Uczestnik wyprawy Edward Lichota przypomina, że wyprawa w Himalaje to dla ratowników TOPR nowe wyzwanie, trzeba się zmierzyć z wysokością ponad 8100 metrów. Lichota uważa, że na tej wysokości na pewno należy się spodziewać bólu głowy, a wszystko zależy od tego jak organizm zareaguje na nowe warunki. TOPR-owcy zabrali ze sobą także odpowiednie śpiwory i buty, które chronią przed odmrożeniami i jest to sprzęt używany wyłącznie w Himalajach.

Prawdopodobnie w pierwszych dniach maja ratownicy TOPR rozpoczną wejście na szczyt siódmej góry świata. Na szczycie Dhaulagiri chcą zatknąć flagę TOPR, Podhala oraz Zakopanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.